Watykan wydał oświadczenie o stanie zdrowia Benedykta XVI

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, cytując osobistego sekretarza papieża Benedykta XVI, że stan zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI nie budzi szczególnego zaniepokojenia.

Jak podaje portal wnp.pl, informację tę przekazano akredytowanym dziennikarzom, w tym również Polskiej Agencji Prasowej. Jest to odpowiedź na dzisiejsze doniesienia o złym stanie zdrowia papieża seniora. Oświadczenie wydał abp Georg Gänswein, osobisty sekretarz Benedykta XVI. Informuje w nim, że papież emeryt “przechodzi przez najbardziej ostrą fazę bolesnej, ale nie poważnej choroby”.

Przed południem niemieckie media poinformowały, powołując się na doniesienia Petera Seewalda, że Benedykt XVI jest “ekstremalnie osłabiony”. Jak podał dziennik „Passauer Neue Presse”, od powrotu z Niemiec Benedykt XVI zmaga się z wirusem, który wywołuje wysypkę na twarzy i silny ból. W czerwcu papież senior odwiedził w Niemczech chorego brata. Ks. Georg Ratzinger zmarł kilkanaście dni później, w wieku 96 lat.

Peter Seewald odwiedził w sobotę Benedykta XVI w Rzymie, by przedstawić mu napisaną przez niego biografię papieża. – Na spotkaniu emerytowany papież, mimo choroby, był optymistą i oświadczył, że jeśli siły wrócą, to może znów weźmie do ręki pióro – powiedział niemieckiej gazecie.

Jak relacjonuje dziennik, Seewald powiedział o emerytowanym papieżu, że “jego myślenie i pamięć są szybkie, ale jego głos jest w tej chwili ledwo słyszalny” i przypomniał, że Joseph Ratzinger napisał już swój testament duchowy. Wyraził w nim życzenie, by zostać pochowanym w miejscu, gdzie po śmierci złożono ciało św. Jana Pawła II w Grotach Watykańskich. Swoją prośbę argumentuje “głęboką wspólnotą” ze swoim poprzednikiem.

Dziennikarz Peter Seelwald był redaktorem i publicystą w niemieckich tygodnikach „Der Spiegel”, „Stern” oraz w magazynie dziennika „Süddeutsche Zeitung”. Jest autorem kilku książek z i o kard. Josephie Ratzingerze m.in. wywiadu-rzeki „Sól ziemi” – na temat chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego u progu XXI wieku oraz „Bóg i świat”. W 2009 r. opublikował książkę pt. “Jezus Chrystus. Biografia” a w 2011 r. ukazał się jego wywiad z Benedyktem XVI pt. „Światłość świata”, które stały się światowymi bestsellerami. W maju tego roku ukazała się obszerna, licząca 1184 strony, biografia Benedykta XVI pt. “Benedykt XVI – jedno życie” autorstwa Petera Seewalda.

 

os, abcnews, KAI, wnp.pl/Stacja7