Watykan na minusie. Papież zaakceptował budżet Stolicy Apostolskiej
Wpływ na duży deficyt miał kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19.
Po raz pierwszy, w celu zapewnienia większej widoczności i przejrzystości transakcji ekonomicznych Stolicy Apostolskiej – o co wielokrotnie prosił Ojciec Święty – budżet na rok 2021 konsoliduje Fundusz Świętopietrza i wszystkie fundusze dedykowane.
Przewiduje się, że z wpływami w wysokości 47,3 mln euro i dotacjami w wysokości 17 mln euro, saldo netto Stolicy Apostolskiej z tych pozycji wyniesie 30,3 mln euro. Gdyby wyłączono Fundusz Świętopietrza i fundusze dedykowane, deficyt Stolicy Apostolskiej w 2021 r. wyniósłby 80 mln euro.
Dochody z działalności operacyjnej spadły o 21 proc. (48 mln euro) w porównaniu z rokiem 2019, co wynika z ograniczenia działalności handlowej, usług i nieruchomości, a także darowizn i datków. Budżet odzwierciedla również wysiłki w zakresie ograniczania kosztów, przy czym wydatki operacyjne – z wyłączeniem kosztów osobowych – spadną o 14 proc. (24 mln euro) w porównaniu z 2019 r.
W tych trudnych czasach dla Ojca Świętego jest nadal priorytetem bezpieczeństwo zatrudnienia. Zgodnie ze swoją misją, większość zasobów Stolicy Apostolskiej w 2021 r. będzie przeznaczona na wsparcie działalności apostolskiej, na co przeznaczone będzie 68 proc. całkowitych wydatków, podczas gdy 17 proc. jest przeznaczone na zarządzanie dziedzictwem i innymi aktywami, a 15 proc. na administrację i działalność usługową. Jeśli poziom darowizn pozostanie na poziomie zgodnym z oczekiwaniami, deficyt zostanie pokryty z części rezerw Stolicy Apostolskiej.
SPRAWDŹ: Jakie wpływy ma Stolica Apostolska? Watykan opublikował budżet
ag/KAI/Stacja7