W Zwiastowanie Pańskie Franciszek odwiedzi Loreto

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca papież Franciszek odwiedzi Loreto. Na jego wizytę od dawna czekają mieszkańcy miejscowości i całego regionu Marche.

Informację o papieskiej wizycie ogłosił w sobotę prałat Loreto abp Fabio Dal Cin na zakończenie wieczornej modlitwy różańcowej. – Papież przybędzie jako pielgrzym do Świętego Domku, w którego murach młoda Maryja powiedziała swoje ‘tak’ wobec Bożego planu. Przybędzie, aby utwierdzić w wierze, nadziei i miłości mieszkańców Loreto oraz pielgrzymów; w wierności misji eklezjalnej kapłanów i rodziny; w świadectwie o Królestwie Bożym braci i siostry konsekrowane. Przyniesie ukojenie chorym. Utwierdzi młodych w ich entuzjazmie i zawierzy ich Maryi, aby wzięła ich za rękę i prowadziła ku radości słów “Oto ja!” – mówił abp Dal Cin.

Hierarcha wyraził też przekonanie, że papieska wizyta umocni poczucie chrześcijańskiej i obywatelskiej odpowiedzialności mieszkańców regionu Marche. Podkreślił też, że papież chce zachować skromny charakter swojej pielgrzymki, a jej szczegóły zostaną podane, kiedy tylko przekaże je Prefektura Domu Papieskiego.

Św. Jan XXIII odwiedził Loreto 4 października 1962 r., zawierzając wstawiennictwu Maryi obrady rozpoczynającego się II Soboru Watykańskiego. Ta wizyta była historyczną także dlatego, że po raz pierwszy od ok. 100 lat papież udał się z oficjalną wizytą poza Rzym.

Z kolei św. Jan Paweł II odwiedził region Marche aż 12 razy. W Loreto brał udział m.in. w Europejskim Forum Młodzieży we wrześniu 1995 r. Tam też odbył swoją ostatnią, 250. pielgrzymkę 5 września 2004 r. Sanktuarium odwiedzał też papież Benedykt XVI: w dniach 1-2 września 2007 r. z okazji krajowego forum włoskiej młodzieży oraz 4 października 2012 r. w 50-lecie wizyty św. Jana XXIII.

KAI/ad