USA: Ogólnokrajowy Tydzień Małżeństwa

W Stanach Zjednoczonych trwa Ogólnokrajowy Tydzień Małżeństwa.

Organizuje go koalicja złożona z grup różnych wyznań i religii, walczących o umocnienie małżeństwa. Tydzień Małżeństwa rozpoczął się 7 lutego. W jego ramach odbywają się w całym kraju rekolekcje, warsztaty, konferencje i seminaria.

„Małżeństwo, zarówno jako instytucja naturalna, jak i sakrament, jest niezastąpionym dobrem dla społeczeństwa i wszystkich ludzi” – napisali biskupi amerykańscy w oświadczeniu wydanym z okazji obchodów Tygodnia. Znaczną część dokumentu stanowi podsumowanie radości i trudności minionego roku związanych z małżeństwem w Stanach Zjednoczonych.

Do trudności biskupi zaliczają wprowadzającą w błąd czerwcową decyzję Sądu Najwyższego, która zmienia definicję małżeństwa. Wśród radości znalazło się uczestnictwo Papieża Franciszka we wrześniowym Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii, a także październikowy Synod Biskupów o rodzinie.

Tydzień zakończy się w Światową Niedzielę Małżeństw, obchodzoną 14 lutego, w dzień św. Walentego.

Doroczny Tydzień Małżeństw odbywa się po raz siódmy. W tym roku nową propozycją biskupów są siedmiodniowe wirtualne rekolekcje małżeńskie, dostępne na stronie internetowej episkopatu w trzech wersjach: „Małżeństwo i miłosierdzie”, „Małżeńskie rekolekcje z Papieżem Franciszkiem” oraz „Małżeństwo: miłość i życie w planach Bożych”.

O obchodach Tygodnia Małżeństw nie zapomnieli również kandydaci na prezydenta podczas toczącej się właśnie kampanii. Są oni zgodni w jednej podstawowej kwestii – małżeństwo jest kluczowym rozwiązaniem problemu ubóstwa. Badania pokazują, że małżonkowie budują lepsze zabezpieczenia finansowe niż osoby samotne. Natomiast dzieci wychowywane przez oboje rodziców osiągają lepsze wyniki w szkole, są mniej podatne na różnego rodzaju uzależnienia i mają mniej kłopotów z prawem, a dziewczęta rzadziej zachodzą w ciążę.

KAI