Ukraina ma nowego biskupa

Papież Franciszek mianował dziś ks. Oleksandra Jazłowieckiego biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie. Nowy biskup bardzo prosi o modlitwę i opowiada, jak przyjął wiadomość o nominacji na biskupa.

Nowy biskup ma dopiero 40 lat i o nominacji opowiedział w rozmowie z portalem Credo.

– Około dwóch tygodni temu usłyszałem, że wybrano mnie do pełnienia posługi biskupa. Rozumiem, że to ogromna odpowiedzialność i duże wyzwanie, dlatego pojechałem do sióstr karmelitanek, które posługują w Kijowie, by spędzić tam dzień w ciszy i skupieniu. Po tym dniu ciszy i rozważań zgodziłem się sercem na tę propozycję. Pomogło mi także wsparcie i słowo mego ojca duchownego, który zna mnie, szczególnie pod względem ludzkich słabości – mówi biskup-nominat. Zapowiada również, że w najbliższych dniach będzie też przemadlał swoją nominację u sióstr zawierzanek w Częstochowie na ćwiczeniach duchowych.

To ogromne zaufanie do mnie Ojca Świętego. Dlatego bardzo proszę moich krewnych, przyjaciół oraz osób bliskich o dalszą modlitwę za mnie. Bardzo liczę na wsparcie moich świętych patronów, zwłaszcza Tomasza More’a oraz dusz w czyśćcu. Także proszę wszystkich wiernych Kościoła katolickiego o modlitwę za mnie w tej posłudze, szczególnie tych, którzy do tej pory wspierali mnie tą modlitwą – mówi portalowi Credo biskup-nominat Oleksander Jazłowiecki.

Ks. Oleksandr Jazłowiecki urodził się 2 marca 1979 r. w Szarogorodzie w obwodzie winnickim na Ukrainie. Po szkole zawodowej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Ducha Świętego w Gródku na Podolu. W 2004 r. otrzymał święcenia kapłańskie biskupa z rąk bp. Leona Dubrawskiego. Pracował jako wikariusz w Murafie i był wychowawcą w seminarium duchownym w Gródku, po czym pojechał na studia z prawa kanonicznego do Rzymu.

Biskup Jazłowiecki będzie pierwszym na świecie biskupem pochodzącym z Szarogrodu. Jest także jednym z pięciu najmłodszych biskupów katolickich na świecie. Wszyscy najmłodsi pochodzą właśnie z Ukrainy. Jego przełożonym jest bp Witalij Krywicki, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Więcej informacji o nowym biskupie można przeczytać na stronie Credo.pro >>

 

ad, Credo.pro/Stacja7