Świecka kobieta obejmie ważne stanowisko w dyplomacji Watykanu

Papież Franciszek awansował dr Francescę Di Giovanni, świecką kobietę, na podsekretarza stanu w Watykańskim sekretariacie Stanu - poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Dr Di Giovanni będzie koordynować sektor relacji między państwami.

Dr Francesca Di Giovanni będzie współpracowała z Polakiem, ks. prał. Mirosławem Wachowskim. Nowa podsekretarz stanu pracuje w Watykanie od 27 lat, jest doktorem prawa. Wcześniej była urzędnikiem sekcji, którą teraz będzie kierować. Jej specjalnością były obszary dotyczące imigrantów i uchodźców, międzynarodowego prawa humanitarnego, komunikacji, międzynarodowego prawa prywatnego, statusu kobiet, własności intelektualnej i turystyki.

W rozmowie z Vatican News nowa pani podsekretarz nie kryje zaskoczenia decyzją papieża. – Od kilku lat zastanawialiśmy się nad tym, że potrzeba takiego podsekretarza ds. Sektora stosunków międzynarodowych: delikatnego i wymagającego sektora, który wymaga szczególnej uwagi, ponieważ ma swoje własne procedury, które w pewien sposób różnią się od tych w sferze dwustronnej. Ale szczerze nie przypuszczałem, że Ojciec Święty powierzy tę rolę mnie! To nowa rola i postaram się zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby nie zawieść zaufania Ojca Świętego. Mam też nadzieję, że nie będę tego robić sama. Liczę na harmonijną współpracę nas wszystkich, która dotychczas charakteryzowała naszą grupę roboczą – mówi Francesca Di Giovanni.

Dr Di Giovanni zdaje sobie sprawę, że jest pierwszą świecką kobietą, która dostała tak wysokie stanowisko w Stolicy Apostolskiej. – Tak, właściwie to po raz pierwszy kobieta staje na stanowisku kierowniczym w Sekretariacie Stanu. Z pewnością Ojciec Święty podjął bezprecedensową decyzję, która dowodzi jego zaufania do kobiet. Ale odpowiedzialność, jaką mi powierzył związana jest raczej z moją pracą, a nie z faktem bycia kobietą – podkreśla Francesca Di Giovanni.

ad/Stacja7