Światowy Dzień Chorego w Kościele w Polsce

Tradycyjnie już Kościół w Polsce obchodzi przypadający dziś Światowy Dzień Chorego. W świątyniach sprawowane są uroczyste Msze, podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa.

W Warszawie abp Henryk Hoser przewodniczył Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes na Pradze. W homilii podkreślił, że jesteśmy zaproszeni, by towarzyszyć cierpiącemu człowiekowi: „Ta obecność, bliskość, ciepło ludzkiej ręki, fakt że jesteśmy blisko chorych jest niezwykle ważna i to również dla nas uświęcająca chwila, uświęcający czas” – mówił ordynariusz warszawsko-praski.

Światowy Dzień Chorego to także sposobność, by odwiedzić przebywających w szpitalach. Abp Stanisław Gądecki spotkał się z chorymi i z personelem poznańskiego Szpitala Św. Rodziny. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że Światowy Dzień Chorego to również okazja do podziękowania pracownikom służby zdrowia za ich posługę: „To wszystko, co robią, jest rzeczą niezwykle ważną dla samego społeczeństwa i dla Kościoła. To jest służba społeczeństwu i służba Kościołowi jednocześnie, ponieważ każdy z tych lekarzy, pielęgniarek, pracowników szpitala jest Miłosiernym Samarytaninem, czy przynajmniej wchodzi w jego rolę” – podkreślił abp Gądecki.

Na terenie polskich parafii działa 6,8 tys. organizacji kościelnych podejmujących działalność na rzecz chorych. Środowiska kościelne pomagające cierpiącym to głównie parafialne Caritas, zespoły charytatywne i Akcja Katolicka. W placówkach służby zdrowia w całym kraju posługuje, w różnych formach zatrudnienia, ok. 1500 kapelanów.

R. Łączny, KAI