“Słowo Boże nie jest przypadkowe”. Współautor “Jutro Niedziela” gościem audycji “Siódma9”

Jak świadomie przeżywać niedzielną liturgię? Dlaczego warto się do niej dobrze przygotować? Co można dzięki temu zyskać? O tym w audycji "7-9" na antenie rozgłośni katolickich opowiadał w piątek ks. Przemysław Śliwiński. Wraz z biblistą ks. Marcinem Kowalskim napisał książkę pt."Jutro niedziela", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Stacji7.

Pomysł na tę książkę “urodził się” gdy obaj księża pracowali naukowo i duszpastersko w Nowym Jorku. Podczas oglądania turnieju US Open komentowali między sobą nie tylko to, co się działo wówczas na korcie, ale rozmawiali także o tym, że byłoby dobrze, gdyby kiedyś powstało “coś” co pomogłoby świeckim (potem okazało się, że przyda się również księżom) w dobrym przygotowaniu do niedzielnej liturgii słowa. Tak, aby słuchając czytań mogli je lepiej rozumieć i odkrywać głębię Słowa Bożego wyznaczonego przez Kościół na daną niedzielę.

“Czytania, które słyszymy, nie są przypadkowo dobrane. To nie są losowo wybrane fragmenty tekstów Starego Testamentu albo jakiegoś listu św. Pawła, tylko mają swoje określone znaczenie – mówił na antenie rozgłośni ks. Śliwiński. Ponadto każdy z tych fragmentów reprezentuje księgę, która też ma swoją niesamowitą historię. Warto, żebyśmy wszyscy, którzy jesteśmy w kościele i słuchamy czytań, wiedzieli, jak wielkie jest bogactwo kontekstualne tego słowa” – dodał.

Biblista z dziennikarzem pierwsze odcinki przygotowali na Adwent 2013 roku, i od wtedy co tydzień – publikują je na portalu Stacja7.pl. W grudniu 2019 światło dzienne ujrzała książka pt. “Jutro Niedziela. Odkrywaj Słowo. Odpocznij ze Słowem”. Na jej kartach autorzy analizują czytania z niedzielnej liturgii a czytelnikom chcącym przygotować się proponują dwie metody.

Ks. Śliwiński w rozmowie z dziennikarzem “7-9” zwrócił uwagę, że każda niedzielna liturgia słowa ma swój temat. “Czytania są dobrane właśnie w ten sposób, że podejmują jeden temat, który autor tego zestawienia, jakim jest niedzielna liturgia słowa, wybrał. My staraliśmy się ten temat odnaleźć” – wyjaśnił.

A druga metoda, wspólna dla wszystkich czytań, jest taka, żeby każde czytanie potraktować indywidualnie, czyli mówimy, jaka to księga, co jest ciekawego w tej księdze, kiedy została napisana, kto ją napisał itd., a z drugiej strony, w jakim kontekście została napisała. To bardzo ważne, bo często okazuje się, że ten kontekst może być bardzo interesujący, o czym wcześniej w której możemy zupełnie nie mieć pojęcia”.

awo