Rok Święty w Santiago de Compostela potrwa do końca 2022 roku

Rozpoczęty 31 grudnia 2020 roku Rok Święty Jakubowy w Santiago de Compostela potrwa do końca 2022 roku. Decyzję Stolicy Apostolskiej ogłosił nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Auza na zakończenie Mszy św. w tamtejszej katedrze, w której znajduje się grób św. Jakuba Starszego. Wcześniej miejscowy arcybiskup Julián Barrio otworzył Drzwi Święte, które raz pierwszy pielgrzymi przeszli w 1122 roku.

Rok Święty nie jest duchową ucieczką, ale zobowiązaniem do rozeznania rzeczywistości znajdującej się w kryzysie antropologicznym, duchowym, kulturowym i sanitarnym, który wstrząsnął pewnikami, z jakich składa się życie – wyjaśnił w homilii metropolita Santiago de Compostela.

Prosił Apostoła, by umacniał nadzieję, która pomaga przezwyciężać dręczące troski o dzień dzisiejszy, a także „sceptycyzm, który utrudnia okazywanie miłości”. Wskazał, że trzeba wyjść do bliźnich z dziełami miłosierdzia, ożywiając braterstwo, które pozwala dostrzec, docenić i kochać „poza bliskością fizyczną”, zawsze dając pierwszeństwo ludziom ubogim i najsłabszym.

Uroczystość była transmitowana na wielkich ekranach w różnych miastach świata, m.in. w Buenos Aires, Dublinie i Mediolanie. Dlatego fragmenty homilii abp Barrio przeczytał także po francusku, niemiecku, angielsku i włosku.

Przed Mszą św., na placu znajdującym się na tyłach katedry, nuncjusz apostolski odczytał list papieża Franciszka, wystosowany z okazji Roku Świętego. „Ten Rok Jubileuszowy, który rozpoczynamy jest dla nas nową i wielką okazją łaski i nawrócenia. Możemy i powinniśmy ją wykorzystać. Przed osobą wierzącą i przed wszystkimi ludźmi dobrej woli otwiera się projekt pełen nadziei” – napisał papież.

Drzwi Święte, zwane także Drzwiami Przebaczenia, abp Barrios otworzył kluczem. Wcześniej trzykrotnie uderzył w nie małym młotkiem. Następnie wszedł do świeżo odnowionej katedry. Po długich pracach konserwatorskich odzyskała ona dawny blask i przywrócono w niej kult z udziałem wiernych.

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią w uroczystości mogło uczestniczyć zaledwie 270 osób wewnątrz świątyni, a ci, którzy stali przed nią musieli zachowywać dwumetrowy odstęp od siebie nawzajem.

Na zakończenie liturgii abp Auza ogłosił dekret Penitencjarii Apostolskiej o wydłużeniu o rok obchodów Roku Świętego. Tym samym trwać on będzie przez cały 2021 i 2022 rok, ze względu na ograniczenia w pielgrzymowaniu związane z COVID-19. W 2022 r. mija 900 lat od pierwszego Roku Świętego Jakubowego, który przypada wtedy, gdy liturgiczne święto św. Jakuba (25 lipca) wypada w niedzielę.

Podobnie było w czasie wojny domowej w Hiszpanii, gdy Rok Święty 1937 został przedłużony na cały rok 1938.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów Roku Świętego Jakubowego, będzie planowana na 4-8 sierpnia Europejska Pielgrzymka Młodych pod hasłem: „Młody człowieku, wstań i bądź świadkiem! Apostoł Jakub czeka na ciebie”.

Apostoł Jakub Starszy zajmuje ważne miejsce w historii Hiszpanii. Według tradycji miał głosić ewangelię w okolicach dzisiejszej Saragossy. Jego grób został odkryty na początku IX wieku. Z całej Europy zaczęli do niego przybywać pielgrzymi. Z biegiem czasu narodził się szlak jakubowy. Santiago de Compostela stało się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym obok Rzymu i Jerozolimy.

Wstawiennictwa Apostoła Jakuba szukano podczas rekonkwisty. W pobożnych opowieściach pojawia się na białym koniu, aby wesprzeć chrześcijańskich rycerzy w walce z muzułmanami. W 1630 r. papież Urban VIII ogłosił św. Jakuba Apostoła patronem Hiszpanii. Król Filip IV w 1646 r. wprowadził zwyczaj składania darów apostołowi w imieniu narodu. Utrzymuje się on do dzisiaj, choć ma charakter jedynie symboliczny.

 

pb (KAI/elpais.com/vaticannews.va) / Santiago de Compostela