Powstało nowe sanktuarium – Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński ustanowił nowe sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich. Znajduje się ono w kościele rektoralnym Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. – Powołując do życia nowe sanktuarium chcę prosić, aby było to miejsce szczególnej modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za wszystkich powołanych do służby w Kościele – napisał biskup zielonogórsko-gorzowski w specjalnym komunikacie do wiernych.

Wybór miejsca na nowe sanktuarium nie jest nie przypadkowy. W miejscu, gdzie od ponad 70 lat formują się kapłani diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, znajduje się obraz Matki Bożej Paradyskiej. Jak zauważa bp Lityński “to tutaj także podczas modlitwy przed obrazem Matki Bożej Paradyskiej rodziły się nowe powołania, a kapłani przeżywający kryzysy powierzali swoją posługę opiece Maryi i zostawali wysłuchani”. – Pragnę, abyśmy w tym miejscu dalej prosili naszą Matkę o orędownictwo za powołanymi w naszej diecezji. Jest to ważne szczególnie w obliczu kryzysu powołań, który dotyka nasze wspólnoty i niesie zagrożenie, że w przyszłości w wielu parafiach zabraknie duszpasterzy – dodał.

Obraz Madonny z Dzieciątkiem, która nosi miano Ozdoby Paradyża, pochodzi z 1650 r, z Bolonii, gdzie namalował go nieznany malarz na prośbę pierwszego paradyskiego opata komendatoryjnego Zygmunta Czyżewskiego. Później obraz trafił do Paradyża i od tamtej pory wierni pielgrzymują tutaj ze swoimi intencjami.

Sanktuarium ustanowiono 15 sierpnia podczas uroczystej Mszy św. Kościół w Paradyżu, jak czytamy w dekrecie, cechuje “żywy i trwający od bardzo długiego już czasu kult Matki Bożej” i stale wzrasta tu liczba pielgrzymów. Kustoszem sanktuarium został mianowany ks. Dariusz Mazurkiewicz.

 

os, KAI/Stacja7