Wkrótce startuje 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej

Sześć koncertów, wybitni europejscy i polscy muzycy, pięć kościołów ze świetnymi organami - tak zapowiada się 28. z kolei Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej, który rozpocznie się 4 czerwca w Warszawie.

Festiwal to sześć wieczornych koncertów, codziennie w innym kościele i na innych organach jako instrumencie wiodącym. Dźwiękowi piszczałek organowych towarzyszyć będą m.in. obój, flet, a także brzmienie chórów i orkiestry Polskiej Opery Królewskiej. Ta ostatnia wystąpi na kończącym festiwal koncercie w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie 10 czerwca.

Organizator i pomysłodawca Festiwalu Przemysław Kapituła podkreśla, że na wszystkie koncerty organowe w ramach Festiwalu zwykle przychodzą tłumy. – To nie jest muzyka niszowa, i choć wspierana jest jedynie niewielkimi nakładami publicznych środków finansowych, ciągle znajduje wielu słuchaczy – mówi Przemysław Kapituła.

W tym roku podczas Festiwalu zagrają m.in. wybitny rosyjski oboista Alexey Balashov, włoski organista Walter D’Arcangelo czy niemiecka rodzina Kortmannów, gdzie żona Barbara gra na flecie, mąż zaś Heinz-Peter na organach. W programie obok największych przebojów organowych usłyszymy m.in. takie nieznane jak utwór skomponowany na organach warszawskiej archikatedry przez jej organistę 500 lat temu.

W trakcie koncertu w Bazylice św. Krzyża abp Stanisław Gądecki wręczy swoją doroczną nagrodę Srebrną Piszczałkę przyznawaną za wybitne zasługi dla polskiej muzyki organowej. Otrzyma ją tym razem prof. Zofia Konaszkiewicz, znana w śpiewnikach liturgicznych z pseudonimu Zofia Jasnota, autorka m.in. popularnej pieśni maryjnej “Była cicha i piękna jak wiosna”.

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie www.kapitula.org

ad/Stacja7