Portugalscy duchowni sprzeciwiają się dalszym restrykcjom w sprawowaniu kultu

Duchowni sprzeciwiają się planom zaostrzenia restrykcji epidemicznych, które spowodują ograniczenie kultu w kościołach. Na terenie prawie 200 portugalskich powiatów obowiązuje zakaz wychodzenia z domów w soboty i niedziele pomiędzy 13:00 a 5:00. W tym czasie kościoły mają być zamknięte.

Portugalscy biskupi negują informacje niektórych mediów, że wyrazili zgodę na zakazanie tegorocznych Pasterek, sugerując się obawami o bezpieczeństwo epidemiczne.

W chwili obecnej nie posiadamy informacji, na podstawie których moglibyśmy zakazać sprawowania tych nabożeństw z powodu Covid-19. W naszym odczuciu obecna sytuacja sanitarna pozwala na sprawowanie mszy św. w kościołach, a obiekty te są bezpieczne pod względem epidemicznym – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii biskup Jose Ornelas.

W ostatnich dniach wielu portugalskich duchownych publicznie krytykowało wprowadzane ograniczenia w sprawowaniu kultu. Przypominali, że już między połową marca a czerwcem istniał zakaz organizowania nabożeństw z udziałem wiernych.

 

Portugalia wprowadziła stan wyjątkowy

Na podstawie wprowadzonych w listopadzie przepisów o stanie wyjątkowym na terenie 191 powiatów najbardziej dotkniętych COVID-19 obowiązuje zakaz wychodzenia w soboty i niedziele z domów pomiędzy 13:00 – 5:00. Oznacza to, że w godzinach tych kościoły mają być zamknięte. W pozostałych powiatach msze św. mogą być organizowane praktycznie bez ograniczeń. Jedyne restrykcje to konieczność zachowania pomiędzy wiernymi 1,5-metrowego odstępu, a także noszenie masek ochronnych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przyjaciele Jana Pawła II apelują o obronę jego dobrego imienia

 

kh/KAI/Stacja7