Po raz pierwszy w historii Watykan zawiesza druk „L’Osservatore Romano”

Od 25 marca zostaje zawieszona edycja drukowana watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” – podał na swej stronie rzymski dziennik „Il Messaggero”. Będzie to pierwszy taki przypadek w 159-letniej historii tego pisma.

Decyzję tę podjęło ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną kierownictwo Dykasterii ds. Komunikacji, zapewniając że po przezwyciężeniu obecnego kryzysu wersja drukowana pojawi się ponownie w kioskach Wiecznego Miasta. Jednocześnie od 26 marca w Drukarni Watykańskiej pracować będzie tylko jeden technik drukarski i jeden introligator, by wydać jedynie 10 egzemplarzy L’Osservatore Romano, które będą rozprowadzone wśród kierownictwa Kurii Rzymskiej. Pomysł przeniesienia dziennika „z papieru” do sieci pojawił się już wcześniej, w związku z reformą mediów watykańskich oraz dążeniem di ograniczenia kosztów przy dość ograniczonej sprzedaży dziennika.

Jak zaznacza redaktor naczelny, Andrea Monda 90 proc. redakcji pracuje obecnie zdalnie, aby informacje znalazły się na stronie internetowej, a sytuacja aktualna staje się okazją do wzmocnienia obecności watykańskiego dziennika „w sieci”.

Ponadto epidemia koronaawirusa spowodowała zmiany godzin otwarcia Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, które jest obecnie czynne jedynie, od 11 do 13.