Piesza Pielgrzymka z Wadowic dotarła na Jasną Górę

Do Częstochowy przybywają kolejni pielgrzymi. Dziś przed tron Matki Bożej dotarła 35. Piesza Pielgrzymka Wadowicka. W ciągu 6 dni, pokonując 160 km, pątnicy uczyli się wzorem kard. Stefana Wyszyńskiego co w swoim życiu znaczy „wszystko postawić na Maryję”.

W czasie drogi pielgrzymi wypraszali łaski dla siebie, rodzin, miasta i Ojczyzny. Trud wędrówki ofiarowali także za ofiary i poszkodowanych w ostatnich kataklizmach klimatycznych.

Każdy krok ma znaczenie

Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył pomocniczy biskup krakowski Robert Chrząszcz. W homilii powiedział o tym, że każdy krok na pielgrzymim szlaku ma znaczenie, bo prowadzi do Maryi, która daje „ukojenie, pomoc i nadzieję”, jest świadectwem oddanego Matce Chrystusowej serca. Odwołując się do obrazu życia ludzkiego jako drogi, pielgrzymki, bp Chrząszcz zachęcał, by spojrzeć, jak blisko nas na tej drodze jest Chrystus, bo „On był, jest i będzie obok nas jak brat”. Tą, która nieustannie wskazuje nam na Jezusową obecność pośród nas jest Maryja – podkreślił kaznodzieja.

– To była też wielka modlitwa za małżeństwa, rodziny, a także o zachowanie wiary w nas samych, naszych parafiach i narodzie – podkreślił ks. Adam Kurdas, główny przewodnik.

W Maryi jest nadzieja

Pątnikom towarzyszyło hasło: „Wszystko postawiłem na Maryję”. To hasło ponadczasowe, bo teraz tylko w Niej jest nadzieja. Zawierzamy wszystko Maryi, i niepowodzenia, i radości. Przez Maryję do Jezusa i do nieba. Tyle łask otrzymaliśmy przez Maryję – przyznali Marek Guzdek i Jerzy Szafran – pątnicy, którzy po raz dziesiąty szli do Częstochowy.

Także ks. Kurdas zauważył, że gdy przyjmie się Maryję za Matkę i weźmie się Ją do swojego życia i serca, to „wyjedna nam Ona każdą łaskę u swojego Syna”.

Najmłodsza pątniczka grupy, Amelka, miała półtora roczku, a najstarszy pielgrzym 74 lata.

Pierwsza pielgrzymka z Wadowic na Jasną Górę odbyła się w 1986 r. Była wtedy jedną z grup krakowskiej pielgrzymki. Jako samodzielna pielgrzymka wadowiczanie wędrują od dokładnie 30 lat. W ich modlitwie szczególne miejsce zajmuje rodzina Wojtyłów, pochodzących z Wadowic.

os, KAI/Stacja7