Papież wzywa do obrony praw człowieka. Intencja na kwiecień

W intencji na kwiecień powierzonej Światowej Sieci Modlitwy papież wzywa do obrony podstawowych praw człowieka. W wielu częściach świata wiąże się to z niebezpieczeństwem i ryzykiem. Jednak wszyscy powinni przyczynić się do tego, aby podstawowe prawa każdej osoby były respektowane.

Jak zwykle Franciszek przedstawił intencję w nagraniu wideo. Aby bronić podstawowych praw człowieka potrzeba odwagi i determinacji. Mam na myśli aktywne przeciwstawianie się ubóstwu, nierówności, brakowi pracy, ziemi, mieszkań, praw socjalnych i pracowniczych – mówi papież.

Jak podkreślił, często podstawowe prawa człowieka nie są takie same dla wszystkich. Są ludzie pierwszej klasy, ludzie drugiej klasy, ludzie trzeciej klasy i ludzie, którzy są wykluczani. Nie. Prawa muszą być równe dla wszystkich – stwierdza papież.

W niektórych miejscach, jak mówi, obrona ludzkiej godności może skończyć się więzieniem, nawet bez procesu, lub oszczerstwem. Każda istota ludzka ma prawo do integralnego rozwoju i tego podstawowego prawa nie może jej odmówić żaden kraj. Módlmy się, aby ci, którzy z narażeniem życia walczą o podstawowe prawa w dyktaturach, w reżimach autorytarnych, a nawet w demokracjach przeżywających kryzys, zobaczyli, że ich poświęcenie i praca przynoszą obfite owoce – dodaje Franciszek.

kh/KAI/Stacja7