Papież spotkał się ze Słowackimi Żydami przy pomniku Holokaustu w Bratysławie. “Żyjmy jak miłujący się bracia”

Przy pomniku Holokaustu na Rybné námestie w Bratysławie odbyło się spotkanie Papieża ze słowacką społecznością żydowską. To wyjątkowe miejsce, bowiem w tym miejscu stała synagoga, zniszczona przez władze komunistyczne.

Synagoga została zniszczona w latach 1967-1969, w związku z budową Mostu Słowackiego Powstania Narodowego. Na początku swojego przemówienia Franciszek zauważył, że znajdowała się ona obok katedry i wyrażała pokojowe współistnienie dwóch wspólnot, chrześcijańskiej i żydowskiej.

“Imię Boga zostało zhańbione”

Papież przypomniał, że podczas drugiej wojny światowej śmierć poniosło ponad sto tysięcy słowackich Żydów. Zaznaczył, że Boże imię jest brane nadaremno, gdy gwałcona jest jedyna i niepowtarzalna godność człowieka, stworzonego na Jego obraz.

Tutaj imię Boga zostało zhańbione, ponieważ najgorszym bluźnierstwem, jakie można Mu wyrządzić, jest wykorzystywanie Go do własnych celów, zamiast do szanowania i miłowania innych. Tutaj, w obliczu historii narodu żydowskiego, naznaczonej tą tragiczną i niewypowiedzianą zniewagą, przyznajemy ze wstydem: ileż to razy niewymawialne imię Najwyższego było używane do niewyobrażalnych, nieludzkich czynów! Jakże wielu prześladowców oświadczało: «Bóg jest z nami», ale oni nie byli z Bogiem – stwierdził papież.

ZOBACZ TEŻ: W trakcie lotu do Budapesztu papież otrzymał zdjęcie kard. Wyszyńskiego. Natychmiast je pobłogosławił

Fałszywe bożki

Ojciec Święty zauważył, że także dziś nie brakuje próżnych i fałszywych bożków, które hańbią imię Najwyższego. Chodzi o bożki władzy i pieniądza, dominujących nad ludzką godnością, o bożka obojętności, która odwraca wzrok, o bożka manipulacji, które instrumentalizują religię, czyniąc z niej kwestię wyższości lub pozbawiając ją znaczenia – podkreślił.

Jednoczymy się w potępieniu wszelkiej przemocy, wszelkich form antysemityzmu i w dążeniu do tego, by nie bezczeszczono obrazu Boga w ludzkim stworzeniu – powiedział Franciszek.

Ostatnie słowo należy do życia

Papież zaznaczył, że nie zniszczenie i śmierć mają ostatnie słowo, lecz odnowa i życie. Podkreślił znaczenie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, ponieważ “świat potrzebuje otwartych drzwi”.

Tutaj, na tej ziemi słowackiej, na ziemi, gdzie spotykają się wschód i zachód, północ i południe, rodzina synów Izraela nadal pielęgnuje to powołanie, wezwanie, aby być znakiem błogosławieństwa dla wszystkich rodzin ziemi. Błogosławieństwo Najwyższego wylewa się na nas, gdy widzi rodzinę braci, którzy szanują się, miłują i współpracują ze sobą. Niech Wszechmogący was błogosławi, abyście pośród tylu niezgód, które zanieczyszczają nasz świat, mogli być zawsze, razem, świadkami pokoju – powiedział Ojciec Święty do słowackich Żydów.

os, KAI / Stacja7