Papież powołał 4 kobiety do pracy przy Synodzie Biskupów

Po raz pierwszy w historii 4 kobiety zostały zatrudnione jako konsultorzy do pracy w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów - instytucji przygotowującej obrady synodalne. Decyzją Franciszka są to trzy siostry zakonne i jedna kobieta świecka.

Do pracy przy przygotowywaniu najbliższego Synodu zostały powołane m.in. s. Nathalie Becquart, była dyrektorka służby narodowej Francuskiej Konferencji Episkopatu ds. Ewangelizacji Młodzieży i Powołań; s. Alessandra Smerilli, profesor ekonomii na Papieskim Wydziale Nauk o Wychowaniu „Auxilium”, członek komitetu naukowego i organizatorka tygodni społecznych katolików ISE. Już wcześniej Franciszek powołał ją również do funkcji radnej Państwa Watykańskiego. W gronie tym znajdują się również s. Maria Luisa Berzosa Gonzalez, dyrektorka Fe y Alegria oraz jedyna świecka – Cecilia Costa, profesor socjologii na Uniwersytecie Roma Tre.

Nie będą to pierwsze kobiety zatrudnione w instytucjach Watykanu. Na czele Muzeów Watykańskich stoi od 2017 r. Barbara Jatta – świecka kobieta pochodząca z Rzymu, żona i matka, wcześniej kierująca jedną z prestiżowych galerii.

ad, Vatican Insider/Stacja7