Papież modli się za ofiary masakry w Orlando

Zapewnił o tym w specjalnym oświadczeniu ks. Federico Lombardi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

W strzelaninie w klubie dla homoseksualistów w tym amerykańskim mieście zginęło co najmniej 50 osób, a ponad 50 jest rannych. Sprawca tragedii, 29-letni Omar Mateen został zastrzelony przez specjalny oddział policji SWAT. Była to najbardziej krwawa strzelanina w historii Stanów Zjednoczonych.

– Straszliwa masakra, do której doszło w Orlando i która spowodowała wiele niewinnych ofiar, wzbudziła w papież Franciszku i w każdym z nas głębokie uczucia odrazy i potępienia, bólu i niepokoju w obliczu tego kolejnego przejawu zbrodniczego szaleństwa i bezsensownej nienawiści. Papież Franciszek łączy się w modlitwie i współczuciu z niewypowiedzianym cierpieniem rodzin ofiar i rannych oraz powierza je Panu, aby mogły znaleźć pocieszenie. Wszyscy pragniemy, by przyczyny tej strasznej i absurdalnej przemocy, która poważnie zakłóca pragnienie pokoju narodu amerykańskiego i całej ludzkości, mogły zostać ustalone i jak najszybciej skutecznie zwalczone – napisał ks. Lombardi.

Również przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych abp Joseph E. Kurtz wydał oświadczenie, w którym zauważył, że akt przemocy w Orlando „przypomina nam, jak cenne jest ludzkie życie”. Zapewnił o modlitwie biskupów za ofiary i ich rodziny. – Miłosierna miłość Chrystusa wzywa nas do solidarności z cierpiącymi i do coraz większej stanowczości w obronie życia i godności każdego człowieka – stwierdził metropolita Louisville.

KAI