Papież Franciszek ma nowego sekretarza

Matteo Bruni, rzecznik Stolicy Apostolskiej, poinformował, że ks. Fabio Salerno będzie nowym osobistym sekretarzem papieskim. Zastąpi on ks. prał. Yoannisa Lahzi Gaida, który po 6 latach pracy na tym stanowisku wraca do Egiptu.

Ks. Fabio Salerno urodził się w Catanzaro, w Kalabrii na południu Włoch 25 kwietnia 1979 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 2011 r. Uzyskał doktorat obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Studiował także w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej watykańskich dyplomatów. Był również sekretarzem w Nuncjaturze Apostolskiej w Indonezji oraz Stałej Misji Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu. W ostatnich latach pracował w Sekcji ds. Relacji z Państwami Sekretariatu Stanu. Jako osobisty sekretarz papieski dołączy do Urugwajczyka, ks. Gonzalo Aemiliusa.

W komunikacie biura prasowego zaznaczono, że dotychczasowy sekretarz, ks. prał. Gaid będzie nadal członkiem Wysokiego Komitetu ds. Braterstwa Ludzkiego. Krzewi ono wartości zaproponowane w „Dokumencie o Ludzkim Braterstwie dla Pokoju i Światowego Współistnienia”, który w lutym ubiegłego roku w Abu Zabi podpisali papież Franciszek i Ahmed al-Tayyeb, wielki imam Al-Azhar.