Nadużycia w archidiecezji kolońskiej. Watykańska komisja zbada sprawę

W czerwcu watykańska komisja zbada „złożoną sytuację duszpasterską” w archidiecezji kolońskiej w związku z niedawnym raportem o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich w latach 1975-2018 – poinformowała nuncjatura apostolska w Niemczech.

Członkowie komisji: kard. Anders Arborelius ze Sztokholmu i bp Johannes von den Hende z Rotterdamu przeanalizują także „ewentualne błędy” arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego, który w marcu przyznał, że w archidiecezji dochodziło do „systemowego ukrywania” przypadków nadużyć seksualnych.

Przedstawiony w marcu raport kancelarii prawnej Gercke &Wollschläger wykazał, w jaki sposób osoby odpowiedzialne w archidiecezji postępowały z przypadkami przemocy seksualnej księży. W 24 z 236 ocenionych akt dochodzenie wykazało łącznie 75 przypadków niedopełnienia obowiązków przez ośmiu urzędników, w tym arcybiskupów, wikariuszy generalnych i kierowników personalnych.

Wśród oskarżonych są dwaj byli wikariusze generalni: arcybiskup Hamburga Stefan Hesse (54 lata) i biskup pomocniczy Kolonii Dominikus Schwaderlapp (53 lata), którzy już złożyli rezygnację. Także zmarłym już arcybiskupom Kolonii, kardynałom: Josephowi Höffnerowi (1906-1987) i Joachimowi Meisnerowi (1933-2017) ekspertyza udowadnia liczne niedopełnienia obowiązków w postępowaniu z przypadkami wykorzystywania seksualnego małoletnich, co stanowiło naruszenie prawa zarówno państwowego jak i kościelnego, a także wpłynęło negatywnie na wizerunek Kościoła.

Jak wynika z ekspertyzy prawnej, sam kard. Woelki (64 lata) nie jest oskarżony. Biegli eksperci „w żadnym przypadku nie stwierdzili utrudniania przez hierarchę pracy wymiaru sprawiedliwości w rozumieniu prawa karnego”.

ag/KAI/Stacja7