Mjanma: Wojsko ostrzelało kościół. Nie żyją 4 osoby

Cztery osoby zginęły w ataku wojska na kościół katolicki w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Kayanthayar we wschodniej Mjanmie (dawnej Birmie).

Do ataku doszło w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Kayanthayar niedaleko Lwaingkaw, stolicy stanu Kaja. Budynek został wcześnie rano ostrzelany pociskami artyleryjskimi, donosi azjatycka agencja katolicka UcaNews. Jest poważnie uszkodzony.

https://twitter.com/HninLwinAye2/status/1396827340936601606

Według UcaNews, około 300 osób szukało schronienia na terenie kościoła w weekend przed walkami pomiędzy wojskiem a członkami “Ludowych Sił Obrony” składającymi się głównie z grupy etnicznej Karenni. Według diecezji Lwaingkaw, tysiące uchodźców znajduje obecnie schronienie w katolickich kościołach i klasztorach. Z kolei w sąsiednim stanie Shan w niedzielę Zielonych Świątek wojsko ostrzelało kościół katolicki w Pekon.

Prawie połowa z około 290 000 mieszkańców Kaja we wschodniej Mjanmie na granicy z Tajlandią to chrześcijanie.

Według “Ruchu Obywatelskiego Nieposłuszeństwa” (CDM) przeciwko reżimowi wojskowemu oddziały “Ludowych Sił Obrony” podpaliły domy osób współpracujących z armią i biura instytucji rządowych w niektórych miejscowościach stanu Kaja.

Armia Mjanmy prowadzi działania na wielu frontach przeciwko etnicznym ugrupowaniom zbrojnym (EAO) mniejszości etnicznych, które przyłączyły się do ruchu oporu przeciwko juncie. W zachodnim, w większości chrześcijańskim stanie Czin, armia ostrzeliwuje miasto Mindat, które w ostatnich tygodniach stało się najbardziej zapalnym punktem oporu. Organizacja Narodów Zjednoczonych obawia się, że może dojść do katastrofy humanitarnej w prowizorycznych obozach dla uchodźców w lasach na terenach objętych walkami.

ag/KAI/Stacja7