Krzyż sprzed ponad tysiąca lat znaleziony w Himalajach

Jak podaje agencja Églises d’Asie, pracownicy uniwersytetu Baltistanu w Skardu, na północy Pakistanu, odkryli w Himalajach-Karakorum wielki, ważący ok. 3-4 ton marmurowy krzyż.

Znaleziony na dużej wysokości krzyż został, od nazwy pobliskiej wioski, nazwany “Krzyżem Kavardo”. Jest to, jak uważa Wajid Bhatti, doktorant z Quaid-i-Azam University w Islamabadzie, prawdopodobnie największy krzyż odkryty na subkontynencie indyjskim.

Podczas konferencji prasowej 14 czerwca naukowcy podali, że krzyż ma wymiary 183×213 cm, a pierwsze oceny pozwalają datować krzyż na około 1000-1200 lat. Zapowiedzieli także współpracę z uczelniami europejskimi i amerykańskimi, celem dokładnego określenia jego wieku.

Mansha Noor, dyrektor Caritas Pakistan, jest zachwycony tym odkryciem, i według niego świadczy o starożytnej obecności chrześcijaństwa w tamtym regionie, a Norman Gill, katolicki bankier z Karaczi, ma nadzieję, że chrześcijanie w regionie wkrótce będą mogli odwiedzić krzyż. Naeem Khan, jeden z członków zespołu badawczego, powiedział natomiast, że wygląda to jakby krzyż “zstąpił z nieba wprost na Karakorum”.

Zespół badawczy wysunął spekulacje, że krzyż może dać jakąś wskazówkę do znalezienia brakującego ogniwa w historii religijnej tamtejszej wioski – przejścia pomiędzy upadkiem buddyzmu a pojawieniem się islamu.

Region Baltistanu graniczy z Afganistanem, chińską prowincją Xinjiang oraz Dżammu i Kaszmir w Indiach. Na jego terenie mieszka 1,3 miliona osób, ludów górskich, w większości wyznających islam. Na terytorium prowincji Gilgitu-Baltistanu znajduje się przeważająca część łańcucha górskiego Karakorum z drugim co do wysokości szczytem na Ziemi – K2, kilkoma ośmiotysięcznikami: Gaszerbrum I, Broad Peak, Gaszerbrum II, Broad Peak Middle i 15 siedmiotysięcznikami.

[odstep]

Opublikowany przez Pakistan Geographic Niedziela, 14 czerwca 2020

os, KAI, Eglises d’Asie, Pamir Times/Stacja7