Kolonia: ksiądz oskarżany o pedofilię popełnił samobójstwo

Jeden z emerytowanych księży niemieckiej archidiecezji Kolonia, oskarżany o wykorzystywanie seksualne nieletnich, popełnił w ubiegłym tygodniu samobójstwo. Jak informowała archidiecezja Kolonia, cztery dni wcześniej został zwolniony z funkcji duszpasterskiej, którą pełnił, zabroniono mu także kontaktów z małoletnimi.

Pod koniec grudnia 2020 r. poszkodowany mężczyzna poinformował archidiecezję, że jako chłopiec był w latach 90. molestowany przez duchownego. Zgodnie z prawem kanonicznym archidiecezja rozpoczęła w styczniu br. wstępne dochodzenie w celu wyjaśnienia zarzutów. Jak napisano w oświadczeniu archidiecezji, przeprowadzono również rozmowy z ofiarą. 3 lutego sprawa została przekazana do prokuratury w Bonn z prośbą o kontrolę prawną i podjęcie niezbędnych kroków.

Oskarżonemu księdzu archidiecezja zaoferowała pomoc duszpasterską i psychologiczną, w momencie gdy odsunięto go od dotychczas pełnionych zadań. Jednocześnie, jak podkreśla komunikat, zapewniono, że archidiecezja jest gotowa przyjść z pomocą każdemu z ewentualnych poszkodowanych.

O zarzutach zostali poinformowani także proboszczowie i parafie, w których pracował zmarły kapłan. W najbliższych tygodniach we wszystkich tych miejscach zostaną ogłoszone apele, zachęcające do zgłaszania przypadków wykorzystania.

CZYTAJ TEŻ: Ks. Piotr Studnicki o sprawie ks. Dymera: Ludzie mają prawo do prawdy i sprawiedliwości

 

os, KAI/Stacja7