Kobieta została sekretarzem niemieckiego episkopatu

Teolog dr Beate Gilles została wybrana na stanowisko sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec. Kobieta zastąpi na tym stanowisku jezuitę o. Hansa Langendorfera, który przechodzi na emeryturę.

To pierwsza kobieta na tym stanowisku w Niemczech. Uważam to za oznakę, że biskupi dotrzymują obietnicy promowania kobiet na stanowiskach kierowniczych – mówi bp Georg Batzing, przewodniczący niemieckiego episkopatu. Pani Gilles jest uważana za bardzo dobrego teologa, znającego się na strukturze Kościoła Katolickiego. Jest wyposażona w najlepsze umiejętności organizacyjne – ­dodaje.

 

 

Beate Gilles po swoim wyborze powiedziała, że nie może doczekać się początku swojej pracy w episkopacie. Z szacunkiem patrzę na osiągnięcia mojego poprzednika, który od ponad 20 lat pomagał w kształtowaniu sekretariatu. Obecnie jest to trudna, ale też ekscytująca część Kościoła katolickiego w Niemczech. Od drogi synodalnej zaczęło się coś nowego – ­dodaje nowa sekretarz.

Dr Beate Gilles zacznie pełnić swoje obowiązki od 1 lipca 2021 roku. Gilles urodziła w 1970 roku, w latach 1989-1995 studiowała religioznawstwo i język niemiecki w Bonn, a w 200o roku obroniła doktorat w zakresie liturgiki.

Później pracowała na uczelni, w telewizji ZDF, była też pracownikiem kurii w Stuttgarcie i Limburgu.

SPRAWDŹ: Biskupi południowej Afryki wybrali kobietę na swojego sekretarza

 

ag/DBK.de/Stacja7