Kard. Parolin przyjeżdża, by budować mosty. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej rozpoczyna wizytę w Rosji

To kolejna okazja do spotkania z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym - zauważa abp Celestino Migliore ♦ Watykański dyplomata, który do ubiegłego roku pracował w Polsce, obecnie jest nuncjuszem apostolskim w Rosji ♦ Wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w Rosji potrwa do 24 sierpnia

Kard. Pietro Parolin przyjeżdża do Rosji, by „budować mosty oraz wzmóc wzajemne zrozumienie i dialog”, a także, by stworzyć kolejną okazję do spotkania z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Opinię taką wygłosił nuncjusz apostolski w Rosji abp Celestino Migliore. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej złoży wizytę w Rosji w dniach 21-24 sierpnia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Migliore wskazał, że Stolica Apostolska „z uwagą i zatroskaniem śledzi liczne kryzysy, trwające na świecie”. Czterodniowa wizyta kard. Parolina daje okazję do przyczynienia się do „pokojowego rozwiązania” tych kryzysów poprzez odwołanie się do „dobrej woli, możliwości i zrozumienia między głównymi aktorami sceny międzynarodowej”.

Odnosząc się do relacji Kościoła katolickiego z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, abp Migliore powiedział, że spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Cyryla w lutym 2016 r. w Hawanie „doprowadziło do nowego, ważnego stadium” we wzajemnych stosunkach. – Teraz trzeba iść razem drogą Ewangelii, zwielokrotniając okazje do braterskich spotkań, do wymiany poglądów i doświadczeń, do głoszenia Ewangelii i do współpracy w służbie społeczeństwa – zaznaczył nuncjusz apostolski w Rosji.

Podkreślił, że kard. Parolin został zaproszony przez najwyższe władze Rosji. Spotka się z prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznym Siergiejem Ławrowem. Rozmawiać będzie także z patriarchą Cyrylem i katolickimi biskupami.

Radio Watykańskie zauważa, że wizyta kard. Parolina w Rosji jest dopełnieniem podróży, jakie odbył w minionych latach do państw tego regionu Europy. Od czasu nominacji na sekretarza stanu w 2013 r. odwiedził on Białoruś, państwa kaukaskie, bałtyckie i Ukrainę.

KAI