Kard. Nycz: Warszawo, świeć przykładem dobrego chrześcijańskiego życia

kard. Nycz Jasna Góra
"Idąc ulicami naszego miasta, będziemy wołali: powstań Warszawo, świeć przykładem dobrego, chrześcijańskiego życia i otwarcia na wszystkich, którzy potrzebują naszej pomocy - powiedział w uroczystość Objawienia Pańskiego kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej w warszawskiej archikatedrze. Eucharystia poprzedziła wyruszenie z Placu Zamkowego barwnego Orszaku Trzech Króli, jednego z ponad sześciuset, jakie przejdą dziś w całej Polsce.

Metropolita warszawski przypomniał na początku homilii, że po Mszy św. sprzed Kolumny Zygmunta wyrusza tradycyjny Orszak Trzech Króli, w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły!”. W obecnych warunkach spowodowanych trwającą pandemią odbędzie się on w skromniejszej formie, z nie tak licznym jak zazwyczaj udziałem mieszkańców Warszawy, w tym zwykle tłumnie włączających się w barwny pochód rodzin z dziećmi.

Jak zaznaczył kardynał, słowa tegorocznego Orszaku Trzech Króli odnieść należy do samych narodzin Jezusa i do Objawienia Pańskiego, a także do nawiedzenia Nowonarodzonego przez Trzech Mędrców ze Wschodu. Jako chrześcijanie chcemy być w tych wszystkich sprawach, które przeżywamy weseli tą radością, która pochodzi od Pana Boga z tego faktu, że Bóg stał się człowiekiem i nas bardzo umiłował. Narodził się w betlejemskiej stajni i objawił się światu pogańskiemu, a symbolem tego jest przyjście pasterzy i Mędrców – powiedział kard. Nycz.

Można by się zapytać, kto miał łatwiejszą sytuację: czy ci pasterze i Mędrcy posłani przez Pana Boga do narodów pogańskich? Było ich niewielu, a tych, którzy byli wokół jako ówcześni poganie, było bardzo wielu. Ale tamtejsi poganie zawsze byli ludźmi wierzącymi, choć nie znającymi Mesjasza. A więc w tym względzie mieli na pewno łatwiej – wskazywał kardynał.

„Stajemy w dzisiejsze święto, aby współczesnemu światu objawić prawdę o Betlejem”

Natomiast my stajemy w dzisiejsze święto, aby współczesnemu światu objawić prawdę o Betlejem; o tym, co się wydarzyło w stajni betlejemskiej i co się objawiło światu. Tego wyrazem ma być i będzie skromniejszy niż zwykle Orszak Trzech Króli, który rozpoczynaliśmy kilkanaście lat temu i który tak pięknie się wpisał w Warszawę i prawie osiemset miast i wiosek naszej Ojczyzny – kontynuował kard. Nycz.

Jak wskazał kard. Nycz, jest potrzeba dalszego rozwoju Orszaku Trzech Króli, „dlatego, że potrzeba głoszenia Ewangelii współczesnemu światu jest wielka”.

Zadanie więc nasze jest wielkie. Trzeba, abyśmy, idąc ulicami naszego miasta, wołali za dzisiejszym czytaniem: powstań Warszawo, świeć dla innych miast i części Polski. Świeć przykładem jasnego, dobrego, chrześcijańskiego życia i otwarcia na wszystkich, którzy potrzebują naszej pomocy. W tym duchu wyjdziemy na ulice – zakończył metropolita warszawski.

W trakcie Mszy św., po Ewangelii, została ogłoszona w sposób uroczysty przez diakona data świąt wielkanocnych oraz innych świąt ruchomych w 2022 roku. Nawiązano w ten sposób do tradycji Kościoła rzymskiego z IV wieku.

2 marca przypadnie Środa Popielcowa i początek Wielkiego Postu, 17 kwietnia – uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, 29 maja – Wniebowstąpienie Pańskie, 5 czerwca – uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 16 czerwca – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), a 27 listopada – pierwsza niedziela Adwentu.

pa, KAI/Stacja7/awo