Kard. Nycz deklaruje, że zaszczepi się przeciw COVID-19

W rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz przyznał, że przyjmie szczepionkę na koronawirusa. "Szanuję dowolność szczepień, ale ostatecznie liczą się dla mnie wyniki badań, głos ekspertów oraz dobro całego społeczeństwa" – stwierdził metropolita warszawski.

W niedzielę rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Swoją gotowość do przyjęcia szczepienia wyraził już abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz kard. Kazimierz Nycz. Jak zapowiedział Prymas, wkrótce swoje stanowisko na temat szczepień przedstawi także Komisja Bioetyczna KEP.

CZYTAJ: Prymas Polski o szczepionkach: Każdy ma prawo zdecydować sam, ja się zaszczepię

W niedzielę rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Rano zaszczepieni zostali pierwsi Polacy – pracownicy szpitala MSWiA w Warszawie. Pierwszą zaszczepioną osobą była Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka tej placówki.

Szczepienia w Polsce zostaną podzielone na 3 etapy:
– Etap „zero” – szczepienie pracowników medycznych (500 szpitali węzłowych)
– Etap pierwszy – szczepienie seniorów, pensjonariuszy domów pomocy społecznej itp., nauczycieli, służb mundurowych
– Etap drugi – szczepienie seniorów z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
– Etap trzeci – szczepienie przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych, powszechne szczepienie osób dorosłych

Etap „zero” Narodowego Programu Szczepień zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy szpitala węzłowego, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

ZOBACZ WIĘCEJ: Po świętach w Polsce ruszają szczepienia przeciwko COVID-19

 

os, KAI/Stacja7