Jesienią możliwa wizyta Papieża we Francji

"Jesienią możliwa jest wizyta Ojca Świętego we Francji" – powiedział dzisiaj w porannej audycji Radio Classique biskup podparyskiej diecezji Nanterre, Matthieu Rougé.

Jak zaznaczył biskup, jeśli do tej wizyty dojdzie, katolicy we Francji z pewnością bardzo się ucieszą – zarówno ci, którzy zdecydowanie “nadają z Papieżem na tych samych falach”, jak i pozostali. Dodał też, że jako katolicy wiedzą, iż Biskup Rzymu jest papieżem, następcą Piotra i “choć wolno nam czasem wyrazić sprzeciw, to jednocześnie jesteśmy lojalni i wdzięczni”.

Biskup Rougé pozytywnie ocenił sprawny przebieg tegorocznych uroczystości wielkanocnych, pomimo pandemii Covid-19. Ceremonie zostały zwielokrotnione i dostosowane do ograniczeń – podkreślił. Inaczej niż w zeszłym roku, w Niedzielę Wielkanocną (4 kwietnia) wierni mogli pójść do kościołów, aby celebrować najważniejsze święto chrześcijaństwa. Jednak z powodu godziny policyjnej Wigilia Paschalna była celebrowana w wielu parafiach od godz. 6.

Zapytany o wpływ pandemii Covid-19 na życie Kościoła, biskup Naterre podkreślił “hojność wiernych”. Dla Kościoła najważniejsze jest przekazywanie i celebrowanie wiary oraz służba najuboższym. Mam nadzieję, że Kościół zdoła przetrwać ten kryzys gospodarczy– powiedział w wywiadzie dla Radio Classique francuski hierarcha.

os, KAI/Stacja7