Jak Franciszek świętował rocznicę pontyfikatu

Był pogodny, ale pracował jak zwykle - tak miał świętować 5. rocznicę swojego pontyfikatu papież Franciszek według obserwacji abp Angelo Becciu, substytuta do Spraw Ogólnych w watykańskim Sekretariacie Stanu.

Abp Angelo Becciu odpowiadał na pytania włoskich dziennikarzy podczas promocji książki ks. Enzo Fortunato “Francesco il ribelle” (Franciszek buntownik).

– Od rana był pogodny, radosny, ale nie było specjalnych imprez i świętowania, pracował jak każdego innego dnia – opowiadał abp Becciu, który na co dzień spotyka się z Franciszkiem.

Dziennikarze pytali go również o to, jak papież reaguje na krytykę pod swoim adresem, której nie brakowało w mediach przy okazji wspominania 5. rocznicy wyboru kard. Bergoglio na papieża. – On jest człowiekiem, więc myślę, że reaguje jak my wszyscy gdy spotyka nas krytyka, cierpi, ale najmocniej dotykają go zarzuty o sprzeniewierzanie się doktrynie Kościoła – mówił ang Angelo Becciu. Jego słowa cytuje portal Vatican Insider.

Włoski arcybiskup zauważył jednocześnie, że reforma Kurii Rzymskiej, którą zapoczątkował Franciszek jest jak “próba czyszczenia Sfinksa szczoteczką do zębów”, lecz pomimo to “Franciszkowi nie brakuje determinacji”.

ad/Vatican Insider/Stacja7