Izrael zamknął granice ale Betlejem liczy na stopniowy powrót turystów w święta

Izrael ponownie zamknął granice dla przybyszów z zagranicy, chcąc w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się omikrona – nowej odmiany koronawirusa. Zarządzenie Komitetu ds. walki z pandemią weszło w życie wieczorem 28 listopada na razie na dwa tygodnie do 12 grudnia. Tymczasem dzień wcześniej burmistrz Betlejem zachęcał do odwiedzania miejsca narodzenia Jezusa Chrystusa

Anton Salman w orędziu bożonarodzeniowym, dostępnym w mediach, zaapelował . „do wszystkich wierzących i miłośników pokoju na świecie o odwiedzenie Betlejem i Palestyny”. Przypomniał, że dzięki pielgrzymowaniu do miejsc świętych chrześcijanie mogą odnowić swoją wiarę i wesprzeć obecność palestyńską w Ziemi Świętej.

Burmistrz zwrócił uwagę, że nieobecność pielgrzymów i turystów w czasie pandemii doprowadziła do recesji w Betlejem, do „poważnych strat materialnych dla miasta i jego młodzieży”. Boże Narodzenie będzie okazją do odnowienia „determinacji do tego, aby budować i przetrwać” – stwierdził w swoim orędziu Salman.

Przed pandemią około 3,5 miliona turystów rocznie odwiedzało Terytoria Palestyńskie i Betlejem, tymczasem od wybuchu kryzysu koronawirusa nie pojawił się tam żaden zagraniczny turysta. Pierwsze grupy zaczęły powracać dopiero w ostatnich tygodniach.

W drugi weekend Adwentu, gdy tradycyjnie zapalane są lampki na centralnej choince na Placu Żłóbka, oraz w Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego (24/25 grudnia) zajętych jest 70 proc. spośród 6 tys. łóżek hotelowych w tym mieście, głównie przez palestyńskich turystów i arabskich Izraelczyków. Dla porównania, wszystkie hotele w Betlejem były w pełni zajęte przez cały rok 2019, z wyjątkiem lipca i sierpnia.

Zarówno burmistrz Salman, jak i palestyńska minister turystyki Rula Maajaa podkreślili, że Betlejem jest przygotowane na powrót pielgrzymów i turystów. W sektorze hotelarskim i turystycznym przeprowadzono specjalne szkolenia i podjęto środki higieny w celu ochrony gości i mieszkańców przed dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa.

Przepisy sanitarne będą obowiązywały podczas uroczystości na placu Narodzenia Pańskiego, gdzie wszyscy obecni powinni mieć maseczki. Będą one rozdawane przy wejściach na plac, tam też będzie mierzona temperatura oraz dostępne będą środki dezynfekujące.

KAI/awo