Franciszek: zostaliśmy stworzeni, aby być mężczyznami i kobietami „eucharystycznymi”
Do wałki z łakomstwem osobistym i społecznym zachęcił Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat wad i cnót skoncentrował się dzisiaj na wadzie łakomstwa.
Ojciec Święty przypomniał, że Ewangelie ukazują nam Pana Jezusa jako okazującego sympatię wobec ludzkich radości. Widzimy to zarówno podczas wesela w Kanie Galilejskiej, jak i udziału w ucztach z odrzucanymi przez wszystkich celnikami i grzesznikami. Jezus chce, abyśmy w Jego towarzystwie byli radośni; ale chce też, abyśmy uczestniczyli w Jego cierpieniach, które są również cierpieniami maluczkich i ubogich – podkreślił papież. Dodał, że Pan Jezus obalił także rozróżnienie między pokarmami czystymi a nieczystymi. Musimy natomiast skupić się na tym, co wewnętrzne: a więc nie na samym jedzeniu, lecz na naszej z nim relacji.
ZOBACZ: Misiek Koterski zabrał różaniec na Bahamy. „On daje mi siłę”
„Zamieniliśmy się w drapieżników”
Franciszek wskazał, że dzisiaj w społeczeństwach tak zwanego dobrobytu mamy wiele przejawów bardzo wielu dysproporcji i patologii. Je się za dużo lub za mało. Często posiłki są spożywane w samotności. Rozprzestrzeniają się zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia, otyłość… Posilanie się jest przejawem czegoś wewnętrznego: predyspozycji do równowagi lub nieumiarkowania; zdolności do dziękowania lub aroganckiego roszczenia sobie autonomii; empatii tych, którzy wiedzą, jak dzielić się pożywieniem z potrzebującymi lub egoizmu tych, którzy gromadzą wszystko dla siebie – powiedział papież.
Franciszek zauważył, że mamy dziś do czynienia także z łakomstwem społecznym, które zabija planetę. Porzuciliśmy imię ludzi, by przyjąć inne, «konsumenci» … Zostaliśmy stworzeni, aby być mężczyznami i kobietami «eucharystycznymi», zdolnymi do dziękczynienia, powściągliwymi w korzystaniu z ziemi, a zamiast tego zamieniliśmy się w drapieżników, a teraz zdajemy sobie sprawę, że ta forma «łakomstwa» wyrządziła wiele szkód nam i środowisku, w którym żyjemy. Pozwólmy, aby Ewangelia uleczyła nas z łakomstwa osobistego i łakomstwa społecznego – zachęcił Franciszek.
KAI,pa/Stacja7