Franciszek podziękował Polakom za pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie
W środowej audiencji udział wzięli pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. Papież zwrócił się także do Polaków.
Pozdrawiam serdecznie Polaków. U końca roku dziękujmy Bogu za wszelkie otrzymane dobro, także to czynione rękami tak wielu ludzi wspierających ofiary wojny na Ukrainie i w innych zakątkach świata. Módlmy się ufnie, aby Książę Pokoju obdarzył nas nadzieją, miłością i prawdziwym pokojem. Z serca błogosławię Wam i Waszej ojczyźnie.
ZOBACZ: Franciszek w orędziu „Urbi et orbi”: błagam o zakończenie operacji wojskowych
„Sukces każdej duchowej bitwy rozgrywa się na jej początku”
Podczas audiencji papież wygłosił wprowadzenie do nowego cyklu katechez na temat wad i cnót. Zacznijmy od Księgi Rodzaju, która mówiąc o pierwszych rodzicach przedstawia dynamikę zła i pokusy, której symbolem jest zwodniczy wąż. Z diabłem nigdy nie wolno dyskutować. Jest on przebiegły i inteligentny. Potrafi ukryć zło pod niewidzialną maską dobra. Dlatego zawsze trzeba być czujnym, natychmiast zamykając najmniejszą szczelinę, gdy próbuje w nas wniknąć.
Są osoby, które popadły w uzależnienia, których nie były w stanie przezwyciężyć – narkotyki, alkoholizm, hazard – tylko dlatego, że nie doceniły zagrożenia. Kiedy zło zapuszcza w nas korzenie, przybiera nazwę wady, którą można wyplenić tylko ciężką pracą. Sukces każdej duchowej bitwy rozgrywa się na jej początku: w ciągłym czuwaniu nad naszym sercem.
„Wojna jest nieszczęściem. Módlmy się o położenie kresu wojnom”
Na zakończenie audiencji ogólnej Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów włoskich, a następnie zaapelował o pokój. Niech Dziecię z Betlejem obdarzy was wszystkich swoim światłem, abyście mogli czerpać z Ewangelii natchnienie do waszych codziennych działań w Nowym Roku.
I proszę, nie zapominajmy modlić się za tych, którzy cierpią z powodu straszliwych konsekwencji przemocy i wojny. Módlmy szczególnie się za udręczoną Ukrainę oraz za mieszkańców Palestyny i Izraela. Wojna jest nieszczęściem. Módlmy się o położenie kresu wojnom.
Beata Zajączkowska, Radio Watykańskie/ KAI / zś/Stacja7