Franciszek podaruje złotą różę ikonie Salus Populi Romani w Rzymie
Ten wymowny gest błogosławieństwa będzie miał miejsce przed tradycyjną wizytą Papieża na Placu Hiszpańskim, gdzie znajduje się figura Niepokalanej. Ikona „Salus Populi Romani”, patronki Rzymian, jest jedną z ulubionych ikon papieża i jest uważana za najważniejszą ikonę maryjną w mieście.
Składanie złotej róży przy maryjnych ikonach symbolizuje papieskie błogosławieństwo, a tradycja tego daru sięga średniowiecza. Na przestrzeni wieków była wręczana klasztorom, sanktuariom, władcom i wybitnym osobistościom w uznaniu ich zaangażowania na rzecz wiary i dobra wspólnego.
„Przekazując złotą różę Salus Populi Romani Franciszek – czytamy w nocie bazyliki maryjnej – podkreśla duchową wagę i głębokie znaczenie tej ikony w życiu Kościoła katolickiego, ponieważ jest to również najstarsze sanktuarium maryjne na Zachodzie poświęcone Matce Bożej”.
ZOBACZ TEŻ: Modlitewnik adwentowy. „Marana tha” [EBOOK]
Pierwszą złotą różę przekazał patronce rzymian w 1551 r. Juliusz III, który był głęboko maryjnym papieżem i właśnie w tej bazylice odprawił swą pierwszą Mszę. W 1613 r. papież Paweł V podarował kolejną różę z okazji przeniesienia ikony do nowej kaplicy specjalnie w tym celu wzniesionej. Niestety obie róże się nie zachowały do naszych czasów. Najprawdopodobniej zaginęły w czasie inwazji napoleońskiej na państwo papieskie. Po 400-latach Franciszek zdecydował się „dać namacalny znak swojego oddania czczonej ikonie, wzmacniając tysiącletnią więź między Kościołem katolickim a miastem Rzym”.
Vatican News/KAI