Franciszek pierwszym papieżem odwiedzającym Mjanmę. Rozpoczęła się trzydniowa wizyta apostolska

W Mjanmie ok. 90 proc. mieszkańców wyznaje buddyzm, a katolików jest ok. 700 tys. ♦ Pierwszy dzień papieskiej wizyty przeznaczony jest na aklimatyzację i nie przewiduje się żadnych innych wydarzeń ♦ Po odpoczynku Franciszek w kaplicy odprawi Mszę oraz zje kolację ♦ Podróż odbywa się pod hasłem „Miłość i Pokój”

Po ponad 10 godzinach lotu samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A330 – „Giotto” z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował tuż przed godz. 13.30 czasu miejscowego na międzynarodowym lotnisku w Rangunie. Tym samym papież rozpoczął trzydniową wizytę apostolską w Mjanmie (dawnej Birmie), której hasłem są słowa: „Miłość i Pokój”. Jest to pierwsza wizyta głowy Kościoła katolickiego w historii tego południowoazjatyckiego kraju, w którym ok. 90 proc. mieszkańców wyznaje buddyzm, a katolików jest ok. 700 tys.

W trakcie lotu Franciszek na moment przyszedł do towarzyszących mu dziennikarzy i powiedział: „Dobranoc, bardzo dziękuję wam za towarzystwo i za pracę, która jest zasiewem wielkiego dobra”. Przed powrotem na swoje miejsce papież dodał: „Życzę wam miłego pobytu, mówią, że jest za gorąco… Niech chociaż będzie [ten czas] owocny!”

Przelatując nad Włochami, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Czarnogórą, Bułgarią, Turcją, Gruzją, – Azerbejdżanem, Turkmenistanem, Afganistanem, Pakistanem i Indiami papież tradycyjnie przesłał do przywódców tych państw telegramy z pozdrowieniami.

Po wylądowaniu na pokład samolotu weszli nuncjusz apostolski w Mjanmie, abp. Paul Tschang In-Nam oraz szef mijanmijskiego protokołu dyplomatycznego. U stóp schodów Ojca Świętego powitał minister w kancelarii prezydenta Htin Kyawa, biskupi oraz grupa dzieci w tradycyjnych strojach i koszulkach z logo papieskiej wizyty.

Po krótkiej ceremonii powitania papież udał się do pałacu arcybiskupiego w Rangunie, który będzie jego rezydencją w czasie pobytu w Mjanmie. Pałac Arcybiskupi, elegancki trzypiętrowy budynek o włoskiej architekturze, stoi przy katedrze Najświętszej Maryi Panny. Otoczony ogrodami kompleks mieszkalny jest też siedzibą Konferencji Biskupów Mjanmy.

Pierwszy dzień papieskiej wizyty przeznaczony jest na aklimatyzację i nie przewiduje żadnych innych wydarzeń. Po odpoczynku Franciszek w kaplicy odprawi Mszę oraz zje kolację.

 

Kolejny dzień podróży, 28 listopada, Franciszek spędzi w obecnej stolicy – Naypyidaw, gdzie spotka się kolejno z prezydentem Htin Kyawem, a następnie ze stojącą na czele rządu i kierującą dyplomacją panią Aung San Suu Kyi oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym z pozostałymi przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym.

Trzeciego dnia Franciszek odprawi Mszę św. dla ok. 300 tys. wiernych w Rangunie, spotka się Najwyższą Radą Mnichów Buddyjskich „Sangha”, a następnie z tamtejszymi biskupami.

W ostatnim dniu pobytu Ojciec Święty odprawi Mszę św. dla młodzieży w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Rangunie i odleci do Bangladeszu, gdzie pozostanie do 2 grudnia.

KAI