Franciszek obmył nogi dwunastu więźniarkom

Franciszek przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej w zakładzie karnym dla kobiet Rebibbia na przedmieściach Rzymu. Wzorem Chrystusa, który w Wieczerniku umył nogi 12 Apostołom, papież umył nogi 12 więźniarkom.


Papież Franciszek przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w zakładzie karnym dla kobiet Rebibbia na przedmieściach Rzymu. Wzorem Chrystusa, który w Wieczerniku umył nogi 12 Apostołom, papież umył nogi 12 więźniarkom.

W krótkiej, improwizowanej homilii Franciszek zwrócił uwagę na dwa wydarzenia związane z Wielkim Czwartkiem: umycie stóp przez Jezusa, poprzez które uczy On drogi służby, oraz zdradę Judasza, który nie umiał kochać i dlatego dopuścił się zła.

Papież wyjaśnił, że Jezus przebacza wszystko i zawsze, chce tylko, żebyśmy poprosili Go o przebaczenie. Przypomniał wielokrotnie już cytowane słowa pewnej starszej kobiety, od której usłyszał, że Bóg nie męczy się przebaczaniem, lecz to nas męczy proszenie o nie. Prośmy Boga o łaskę nieustawania w proszeniu o przebaczenie, zachęcił Ojciec Święty, zapewniając, że czeka On na nas z otwartymi ramionami.

Franciszek wyjaśnił, że poprzez gest umycia stóp zwraca uwagę na powołanie do służby. Prośmy Boga, by sprawił, że wszyscy będziemy wzrastali w powołaniu do służby, zakończył papież, po czym na wózku inwalidzkim podjechał do podwyższenia, na którym siedziało 12 osadzonych kobiet. Symbolicznie umył, wytarł ręcznikiem i ucałował ich stopy.

W czasie Liturgii Eucharystycznej przy ołtarzu Ojca Świętego zastąpił mistrz papieskich ceremonii liturgicznych abp Diego Ravelli. Ubrany w ornat Franciszek ze swojego fotela dołączył do koncelebry.

W Mszy odprawionej w namiocie ustawionym na boisku sportowym uczestniczyli również przedstawiciele Prison Fellowship Italia (Włoskiego Bractwa Więziennego) i Odnowy w Duchu Świętym, którzy na co dzień jako wolontariusze pomagają osadzonym, a dziś wsparli je w animowaniu śpiewów w czasie liturgii.

Kapelan więzienia ks. Andrea Carosella powiedział agencji SIR, że osadzone przygotowywały się do spotkania z papieżem poprzez katechezy wyjaśniające gest umycia nóg. W zakładzie karnym Rebibbia przebywa 360 kobiet i dziecko jednej z niej.

Dyrektora więzienia Nadia Fontana złożyła papieżowi życzenia wielkanocne w imieniu osadzonych i pracowników placówki, po czym więźniarki wręczyły Franciszkowi kosz produktów z więziennego ogrodu, własnoręcznie wykonane: różaniec i dwie stuły. Ojciec Święty odwdzięczył się obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Z kolei krajowy przewodniczący Odnowy Giuseppe Contaldo podkreśla, że poprzez gest umycia nóg, dokonany przez papieża, „Chrystus staje się bliźnim tych naszych sióstr”.

KAI