Franciszek: możliwe, że po powrocie z Kanady uda mi się pojechać na Ukrainę

W wywiadzie dla agencji Reuters, papież Franciszek opowiedział o planach wizyty na Ukrainie i w Rosji. W rozmowie odniósł się również m.in. do pogłosek o możliwej rezygnacji. "To nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę!" - powiedział.

W półtoragodzinnej rozmowie, jaką papież Franciszek odbył z watykanistą agencji prasowej Reuters Philipem Pullellą, pojawiają się m.in. pytania o stan zdrowia Ojca Świętego, planowane podróże apostolskie – w tym do Moskwy i Kijowa oraz ewentualną rezygnację z papieskiego urzędu. Pełny tekst wywiadu nie został jeszcze opublikowany.

Jak relacjonuje autor wywiadu z papieżem, papież spotkał się z nim, poruszając się o lasce, a na początkowe pytanie o swoje samopoczucie zażartował, że „jeszcze żyje”. Podkreślił, że konieczność odwołania podróży apostolskiej do Republiki Demokratycznej Konga i Sudanu Południowego była dla niego bardzo bolesna. Pullella wyjaśnia też, że lekarze zalecili papieżowi dodatkowe 20 dni rehabilitacji i odpoczynku, aby z jego kalendarza nie została wycofana także podróż apostolska do Kanady.

Franciszek odrzuca pogłoski o wykryciu u niego nowotworu

Franciszek po raz pierwszy opowiedział publicznie o szczegółach swoich dolegliwości z kolanem, „mówiąc, że doznał 'małego złamania’ w kolanie, gdy zrobił niewłaściwy krok podczas zapalenia więzadła. Mam się dobrze, powoli dochodzę do siebie – powiedział, dodając, że złamanie było składane, w czym pomogły lasero- i magnetoterapia.

Franciszek odrzucił też pogłoski o wykryciu nowotworu rok temu, podczas sześciogodzinnej operacji usunięcia części okrężnicy z powodu zapalenia uchyłków, schorzenia częstego u osób starszych. Ta operacja była wielkim sukcesem – powiedział, dodając ze śmiechem, że „nie powiedzieli mi nic o rzekomym raku”. W omówieniu wywiadu opublikowanym przez Reutersa powiedział jednak, że nie chce operacji na kolanie, ponieważ znieczulenie ogólne podczas zeszłorocznej operacji miało negatywne skutki uboczne.

„Najpierw chciałem pojechać do Moskwy”

Papież wyraził też nadzieję na odwiedzenie w najbliższym czasie Moskwy i Kijowa, podkreślając, że najpierw chciałby pojechać do stolicy Rosji. Miał też potwierdzić, że w tej sprawie nawiązane zostały kontakty między kard. Pietro Parolinem, watykańskim sekretarzem stanu, a ministrem spraw zagranicznych Rosji Sieriejem Ławrowem.

Chciałbym pojechać na Ukrainę, a najpierw chciałem pojechać do Moskwy. Wymieniliśmy wiadomości na ten temat, ponieważ myślałem, że jeśli prezydent Rosji otworzyłby mi małe okno, aby służyć sprawie pokoju… – cytuje słowa papieża Pullella. A teraz jest to możliwe, po powrocie z Kanady, że uda mi się pojechać na Ukrainę – dodał papież i raz jeszcze powtórzył, że „pierwszą rzeczą jest pojechać do Rosji, aby spróbować pomóc w jakiś sposób, ale chciałbym pojechać do obu stolic”.

Franciszek odniósł się do pogłosek o rezygnacji. „Wyśmiał ten pomysł”

Franciszek odniósł się też do pogłosek, jakoby jego sierpniowa wizyta w Aquili, konsystorz i spotkanie poświęcone omówieniu nowej konstytucji apostolskiej miały zwiastować jego rezygnację z papieskiego urzędu.

Franciszek, czujny i spokojny przez cały wywiad, gdy omawiał szeroki zakres spraw międzynarodowych i kościelnych, wyśmiał ten pomysł – pisze Pulella, w omówieniu swojej rozmowy z papieżem i cytuje jego reakcję: To nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę! Franciszek powtórzył jednak swoje często deklarowane stanowisko, że może kiedyś zrezygnować, jeśli słabnące zdrowie uniemożliwi mu kierowanie Kościołem – dodaje watykanista.

Papież o zniesieniu prawa do aborcji w USA: szanuję tę decyzję

Podczas rozmowy poruszono również temat niedawnego uchylenia przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych powszechnego prawa do aborcji.

Franciszek powiedział, że szanuje tę decyzję, ale nie ma wystarczających informacji, aby wypowiadać się o niej z prawnego punktu widzenia – informuje Reuters.

Papieża zapytano również o to, czy jego zdaniem katolicki polityk, który osobiście sprzeciwia się aborcji, ale popiera prawo innych do wyboru, powinien mieć prawo do przyjęcia komunii świętej, co nawiązywało do niedawnego udziału we mszy śwętej w bazylice watykańskiej Nancy Pelosi, przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów.

Kiedy Kościół traci swoją duszpasterską naturę, kiedy biskup traci swoją duszpasterską naturę, stwarza to problem polityczny. To wszystko, co mogę powiedzieć – miał stwierdzić papież, cytowany przez autora wywiadu.

kh, KAI/Stacja7