Franciszek modli się za ofiary trzęsienia ziemi we Włoszech. Caritas od razu włączyła się w akcję ratunkową

Za cud uznano, że mimo silnych i rozległych wstrząsów nie ma ofiar śmiertelnych ♦ Ruszyła pomoc. To daje ludziom nadzieję, że z upływem czasu nie zostaną pozostawieni sami sobie - mówi abp Brugnaro ♦ W Nursji nie da się już podnieść z gruzów XVII-wiecznego kościoła Najświętszego Zbawiciela

Franciszek zapewnił o modlitwie za wszystkich, których dotknęło kolejne trzęsieniem ziemi w środkowych Włoszech. Nastąpiło ono 26 października – zaledwie dwa miesiące po poprzednim kataklizmie, który kosztował życie prawie 300 osób. Trzy silne wstrząsy odczuwalne były wczoraj wieczorem na całym Półwyspie Apenińskim, a do dziś towarzyszyło im ponad dwieście o mniejszej sile. Specjaliści ostrzegają, że to jeszcze nie koniec. Epicentrum wszystkich wstrząsów znajdowało się w rejonie miasta Macerata w regionie Marche.

Za cud uznano to, że mimo tak silnych i rozległych wstrząsów nie ma ani ofiar śmiertelnych, ani ludzi ciężko rannych, ani zaginionych. Bez dachu nad głową pozostaje jednak ok. 3 tys. osób. Całkowicie zniszczonych zostało wiele budynków uszkodzonych już częściowo dwa miesiące temu. Dramatyczna sytuacja panuje m.in. w miasteczku Ussita, które w praktyce przestało istnieć, a także w Camerino.

Niepowetowane straty poniosło dziedzictwo artystyczne i religijne tego regionu Włoch. Znacząco ucierpiało m.in. opactwo św. Eutycjusza i będący perełką Nursji XVII-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela, którego nie da się już podnieść z gruzów.

„Miejscowa Caritas od razu włączyła się w akcję ratunkową, którą utrudniają padające deszcze” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Francesco Giovanni Brugnaro z archidiecezji Camerino-San Severino Marche, która  znacznie ucierpiała. Wskazał zarazem na ogromną falę solidarności, która ruszyła dosłownie w chwilę po nowych wstrząsach. „To daje ludziom nadzieję, że z upływem czasu nie zostaną pozostawieni ze swoim nieszczęściem na łaskę losu” – zaznaczył abp Brugnaro.

KAI

fot. Episkopat.pl