Franciszek: Każdy z nas otrzymał dar proroctwa, by wskazywać Boga innym

"Prorokiem jest każdy z nas: wraz z chrztem wszyscy otrzymaliśmy bowiem dar i misję proroctwa" – powiedział papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty tradycyjnie nawiązał w nim do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (Mt 10, 37-42) i odniósł się do słów: „Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma” (Mt 10, 41).

Franciszek podkreślił, że prorokiem jest każdy z nas: wraz z chrztem wszyscy otrzymaliśmy bowiem dar i misję proroctwa, aby pomagać innym odczytywać teraźniejszość za sprawą działania Ducha Świętego, wskazywać Boga innym. Nakłaniał do zastanowienia się, czy rzeczywiście mówimy i żyjemy jako świadkowie Jezusa?

CZYTAJ: Jutro Niedziela – XIII zwykła A: Dopóki Bóg będzie na zewnątrz, nie będziesz wiedział, kim tak naprawdę jest

Przyjmować siebie jako głosicieli Bożego orędzia

Papież przypomniał, że w dzisiejszym fragmencie Ewangelii mowa jest także o przyjęciu proroków. Zachęcił, aby przyjmować siebie jako głosicieli Bożego orędzia. Podkreślił znaczenie wsłuchiwania się zarówno w głos Boga, jak i innych osób, ufając, że każdy, nawet najmniejszy, ma coś ważnego do powiedzenia, proroczy dar, którym może się podzielić.

Podkreślił, że słuchając innych ze szczerym pragnieniem wzajemnego zrozumienia, można by uniknąć wielu konfliktów. Zaznaczył, że każdy z nas potrzebuje uczenia się od innych. Niech Maryja, Królowa Proroków, pomoże nam dostrzec i przyjąć dobro, które Duch zasiał w innych – powiedział Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

„Pomagajmy tym, którzy cierpią”

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty wezwał do modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie i na całym świecie.

Także w tym okresie letnim nie ustawajmy w modlitwie o pokój, szczególnie za bardzo ciężko doświadczony naród ukraiński. I nie zapominajmy o innych wojnach, niestety często zapominanych, licznych konfliktach i starciach, które zraszają krwią wiele miejsc na ziemi. Jest dzisiaj wiele wojen. Zainteresujmy się tym, co się dzieje. Pomagajmy tym, którzy cierpią, módlmy się, bo modlitwa jest łagodną siłą, która chroni i podtrzymuje świat.

Franciszek pozdrowił też niektóre grupy wiernych, obecne na placu św. Piotra.

KAI,zś/Stacja7