Wiadomości: Watykan

Franciszek jako pierwszy Papież odwiedza Pietrelcinę

– Kraj, który się kłóci, jest chory, smutny, nie rośnie – tymi słowami zwrócił się do pielgrzymów w Pietrelcinie Franciszek, rozpoczynając jednodniową pielgrzymkę do miejsc związanych ze św o. Pio. Franciszek jako pierwszy z papieży przybył do miejsca, gdzie narodził się “fenomen” Ojca Pio.

Arcybiskup z Guam skazany na utratę urzędu i wydalenie

Trybunał Apostolski Kongregacji Nauki Wiary skazał na pozbawienie urzędu i zakaz pobytu na terenie archidiecezji Guam 72-letniego abp. Anthonego Sablan Apurona, OFM Cap, ordynariusza archidiecezji Agaña na wyspie Guam.

Papież poruszony wizytą biskupów z Pakistanu

Papież Franciszek przyjął dziś wizytę ad limina biskupów Pakistanu. Najbardziej interesowała go dramatyczna sytuacja tamtejszych chrześcijan, a opowieściami które usłyszał był bardzo przejęty.

Franciszek u św. Marty: “Jeśli mówisz, że pomodlisz się za kogoś, idź tą drogą”

Modlitwa wstawiennicza wymaga odwagi i cierpliwości przypomniał papież Franciszek podczas porannej Mszy w Domu Świętej Marty w Watykanie. W homilii odniósł się do pierwszego czytania liturgii (Wj 32,7-14), mówiącego o wstawiennictwie Mojżesza za swoim ludem, który dopuścił się niewierności wobec Boga.

Czy masz relację z Ojcem mówiąc “Ojcze nasz”?

Takie pytanie zadał dziś uczestnikom audiencji generalnej w Rzymie papież Franciszek. Kontynuując rozważania dotyczące kolejnych części Mszy św. tym razem całość poświęcił modlitwie Ojcze nasz, która jego zdaniem “nie jest tylko jedną z wielu modlitw”. Ubolewał, że wielu chrześcijan odmawia ją bezmyślnie.

Jak Franciszek świętował rocznicę pontyfikatu

Był pogodny, ale pracował jak zwykle – tak miał świętować 5. rocznicę swojego pontyfikatu papież Franciszek według obserwacji abp Angelo Becciu, substytuta do Spraw Ogólnych w watykańskim Sekretariacie Stanu.

Watykan przygotowuje dwa dokumenty o gender

Stolica Apostolska przygotowuje dwa dokumenty na temat ideologii gender – ujawnił abp Angelo Zani sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Jeden z dokumentów przygotowuje właśnie ta dykasteria. Zostanie opublikowany najpóźniej za dwa miesiące i będzie miał formę listu skierowanego do wszystkich episkopatów.

Benedykt XVI broni teologicznych kompetencji Franciszka

Opinia, jakoby nauczanie Franciszka miało mniejszą rangę teologiczną niż moje to bezsensowne uprzedzenia – napisał papież senior Benedykt XVI w liście do prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. komunikacji Dario Edoardo Vigano. Treść jego listu została odczytana 12 marca podczas prezentacji książki pt. “Teologia papieża Franciszka” w rzymskim Palazzo Pio.

Pięć lat pontyfikatu Franciszka w liczbach

Przed pięciu laty – w środę 13 marca 2013 kardynałowie, zebrani na konklawe w Watykanie, wybrali kolejnym następcą św. Piotra metropolitę Buenos Aires, argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglio. Oficjalne objęcie urzędu przez nowego Ojca Świętego nastąpiło podczas Mszy św. 19 marca tegoż roku.

Franciszek u św. Marty: W wierze nie zatrzymuj się na przystawce!

W drodze wiary nie poprzestawaj na przystawce, idź głębiej, czekaj na dania główne bo najlepsze dopiero nadejdzie! – mówił papież Franciszek na porannej Mszy św. 12 marca w Domu św. Marty.