Wiadomości: Watykan

Franciszek: Adwent to oczyszczenie czujności

W centrum Adwentu nie powinna stać choinka, ale oczekiwanie na narodziny Jezusa Chrystusa, Odkupiciela, który przyszedł, aby nas zbawić. To oczyszczenie naszej czujności – przypomniał papież Franciszek w porannej Mszy św. w Domu św. Marty.

Papieski przepis na Adwent: czujność i modlitwa

W rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” Papież Franciszek wskazał na dwie chrześcijańskie postawy pomocne w przeżywaniu Adwentu: czujność i modlitwę. Przestrzegł też przed zagrożeniami związanymi ze zdominowaniem przygotowań na Boże Narodzenie przez postawy konsumpcyjne.

Papież ostrzega przed narkotykami i nowymi nałogami

Franciszek wskazał na zsekularyzowany kontekst, który sprzyja popadaniu w uzależnienia. Wezwał do odważnej walki z producentami i handlarzami narkotyków. Ostrzegł przed nowymi formami uzależnień, związanymi ze światem wirtualnym. Prowadzą one do niewolnictwa, utraty sensu życia, a niekiedy i śmierci

Franciszek u św. Marty modlił się o jedność Kościołów i konsekwentne życie chrześcijan

Do bliskości Kościoła Konstantynopola, którego patronem jest święty Andrzej Apostoł, modlitwy w intencji jedności Kościołów oraz konsekwentnego życia wiarą wszystkich chrześcijan zachęcił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Franciszek przyjął dziś dzieci z Polski chore na raka

Papież Franciszek przyjął dziś rano na prywatnej audiencji 21-osobową grupę dzieci z Polski leczonych na raka w Klinice Onkologicznej Przylądek Nadziei we Wrocławiu. – Jesteście dla mnie bardzo ważnymi gośćmi, skoro potrzebowaliście aż dwóch tłumaczy do rozmowy z papieżem – żartował Franciszek.

Papież wspomniał Ulmów – polską rodzinę zamordowaną za ratowanie Żydów

Podczas audiencji generalnej w Watykanie Ojciec Święty wspomniał o zorganizowanej w Rzymie wystawie poświęconej rodzinie Ulmów – polskich rolników bestialsko zamordowanych wraz z małymi dziećmi za ukrywanie Żydów w czasie wojny. Franciszek postawił ich za przykład wierności Dekalogowi.

Franciszek: Dekalog to kontemplowanie Chrystusa

Dekalog dla nas chrześcijan jest kontemplowaniem Chrystusa, aby nas otworzył na przyjęcie Jego serca, Jego pragnień, Jego Ducha Świętego – zauważył Ojciec Święty podczas audiencji generalnej w Rzymie w środę 28 listopada.

O czym rozmawiał Franciszek z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej

Problematyka związana z zatrudnieniem pracowników Stolicy Apostolskiej oraz Gubernatoratu Państwa Watykańskiego zdominowały wczorajsze spotkania Ojca Świętego z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej – relacjonuje watykanista Andrea Tornielli. Przypomina, że instytucje Stolicy Apostolskiej zatrudniają około 4.5 tys. osób, duchownych, zakonników, zakonnic i świeckich.

Franciszek: Nie kupujmy więcej, niż potrzebujemy

Nie kupujmy więcej niż potrzebujemy! Konsumpcjonizm jest wrogiem hojności – mówił papież Franciszek podczas rozważań w homilii na Mszy św. w Domu św. Marty.

Franciszek na Anioł Pański: Pozwólmy żeby Jezus stał się naszym królem

“Jezus żąda od nas dzisiaj, byśmy pozwolili, żeby stał się naszym królem” – powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Nawiązując do obchodzonej dzisiaj uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata papież zwrócił uwagę, że historia uczy, iż królestwa oparte na potędze broni i na wiarołomstwie są kruche i prędzej czy później upadają, a Jezus chce ustanowić na świecie królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju, które rozciąga się aż do końca czasów.