Wiadomości: Watykan

Prawdziwa wolność to uznanie panowania Chrystusa

– Wolność człowieka rodzi się wówczas, gdy pozwalamy, aby prawdziwy Bóg był jedynym Panem – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ze względu na panujące upały odbyła się ona w auli Pawła VI. Ojciec Święty kontynuował cykl katechez o Dekalogu, pogłębiając problem bałwochwalstwa.

Rozważania papieża Franciszka przed modlitwą “Anioł Pański”

Częstą pokusą jest sprowadzanie religii do praktykowania prawa, dokonując projekcji na naszą relację z Bogiem relacji między sługami a ich panem – zauważył Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Anioł Pański”.

Franciszek sfinansował szkolnego busa dla krakowskiej misji w Tanzanii

Ojciec Święty Franciszek wsparł kwotą 20 tys. USD zakup szkolnego busa dla uczniów szkoły prowadzonej w Kiabakari w Tanzanii przez krakowskiego misjonarza ks. Wojciecha Kościelniaka. Jak poinformował duchowny, pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.

Papieska intencja na sierpień: rodzina jest skarbem

Papież Franciszek zachęca do modlitwy za skarb, jakim jest rodzina. W intencji modlitewnej na sierpień przypomina, że nie wystarczy tylko mówić o znaczeniu rodziny, ale trzeba też w społeczeństwie promować odpowiednią politykę prorodzinną.

Kara śmierci jest niedopuszczalna – zmiana w katechizmie

Kongregacja Nauki Wiary opublikowała 2 sierpnia list do wszystkich biskupów świata z informacją dotyczącą zmiany brzmienia punktu 2267 w Katechizmie Kościoła Katolickiego, dotyczącym kary śmierci. “Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna” – czytamy w nowym brzmieniu.

Franciszek o współczesnych bożkach

Podczas pierwszej po przerwie wakacyjnej audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek komentował treść pierwszego przykazania. Mówiąc o współczesnych formach bałwochwalstwa wymienił m.in. poświęcanie dzieci i życia rodzinnego dla kariery.

Franciszek: Na drodze do świętości nie ma miejsca dla młodych leniuchów

Bądźmy naśladowcami świętych, ale pamiętajmy: na tej drodze nie ma miejsca dla młodych leniuchów! – mówił papież Franciszek do ministrantów i ministrantek przybyłych do Rzymu z międzynarodową pielgrzymką służby liturgicznej.

Franciszek odpowiedział na pytania ministrantów

Na pięć pytań zadanych przez młodych odpowiedział Franciszek spotykając się z ponad 60 tys. ministrantów i ministrantek z 18 krajów przybyłych z międzynarodową pielgrzymką do Wiecznego Miasta. Wydarzenie to odbywa się pod hasłem: „Szukaj pokoju, idź za nim!” i zostało zorganizowane już po raz dwunasty przez międzynarodowe stowarzyszenie Coetus Internationalis Ministrantium (CIM).

W Rzymie zmarł o. Hieronim Fokciński SJ

W Rzymie, w wieku 81 lat, zmarł o. Hieronim Fokciński. Przez prawie 50 lat kierował on Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych. Był także wieloletnim pracownikiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Franciszek przeciw “zbrodniczemu handlowi ludźmi”

Usłyszmy wołanie tak wielu braci wyzyskiwanych przez zbrodniczych handlarzy – napisał w poniedziałek na Twitterze papież Franciszek. Tego dnia z inicjatywy ONZ obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi.