Wiadomości: Watykan

Papież poświęci sprofanowaną przez ISIS figurę Matki Bożej

Podczas mszy św. sprawowanej 7 marca w Irbilu papież Franciszek poświęci figurę Matki Bożej sprofanowaną przez bojówkarzy Państwa Islamskiego podczas okupacji Niniwy – podaje włoska agencja SIR, powołując się na słowa dyrektora tamtejszego Radia Mariam, ks. Samira Sheera.

Franciszek: Trudno nam zrozumieć miłość, jaką napełniona jest Trójca

„Człowieczeństwo Jezusa otwiera nas na relacje istniejące między Ojcem, Synem i Duchem Świętym i pozwala nam nieco przeczuć z ogromu miłości trzech Osób Boskich” – stwierdził papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Była ona transmitowana przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Franciszek zachęca do spowiedzi: “To przejście od nędzy do miłosierdzia”

“Módlmy się wspólnie, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z nową głębią i w ten sposób zakosztowali nieskończonego Miłosierdzia Bożego” – zachęcił papież Franciszek na Twitterze. Dodał, że „w centrum spowiedzi jest Jezus, który na nas czeka, słucha nas i nam przebacza”.

Pielgrzymka Franciszka do Iraku odbędzie się mimo pandemii

„Wizyta apostolska Franciszka w Iraku odbędzie się pomimo trudności związanych z pandemią” – zapewnił dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Na dzisiejszym briefingu prezentującym papieską podróż zwrócił też uwagę, że po raz pierwszy papież odwiedzi kraj o większości szyickiej.

Znamy dokładny plan pielgrzymki Papieża do Iraku

Zaktualizowany program pielgrzymki Papieża do Iraku opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Bagdad, ośrodek kultu szyickiego An-Nadżaf, Ur – miejsce pochodzenia Abrahama, Irbil, Mosul i Karakosz to miejsca, które odwiedzi Ojciec Święty w Iraku podczas swojej planowanej w dniach 5-8 marca pielgrzymki w tym kraju.

24 godziny dla Pana. Wielkopostna modlitwa w parafiach na całym świecie

Mimo epidemii Papież Franciszek zapowiedział, że tradycyjnie przed IV Niedzielą Wielkiego Postu odbędzie się inicjatywa modlitewna “24 godziny dla Pana”. W parafiach odbędzie się z 12 na 13 marca ałodniowa adoracja połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty.

Papież: Styl Boga to czułość, współczucie i bliskość

Franciszek spotkał się z działaczami Franciszkańskiego Ośrodka Solidarności we Florencji. Papież zauważył, że postawa Boga względem człowieka, “Jego styl” wyrażają się w trzech słowach: czułość, współczucie i bliskość. Ta sama postawa, jak wskazał Franciszek, powinna wyróżniać również tych, którzy niosą pomoc potrzebującym. Zaapelował o nią posługujących w Ośrodku.

Benedykt XVI o abdykacji: To była trudna decyzja, ale moje sumienie jest czyste

Papież-senior Benedykt XVI w 8. rocznicę swojej abdykacji udzielił wywiadu Correre della Sera. Opowiedział w nim o całkowicie świadomej, chociaż trudnej, podjętej decyzji o rezygnacji z kontynuowania Posługi Piotrowej i pełnym wsparciu dla Papieża Franciszka.

Franciszek: wiara bez prób każe wątpić, czy jest to prawdziwa wiara

Włoski dziennik Corriere della Sera przytoczył fragmenty wywiadu-rzeki ks. Marca Pozzy z Franciszkiem. “Kryzysy wiary ukazują potrzebę coraz głębszego wnikania w tajemnicę Boga” – mówi w nim papież. Książka “Wady i cnoty” pojawi się w księgarniach na początku marca.

Papież: musimy wystrzegać się duchowego lenistwa

W rozważaniu przez niedzielną modlitwą Anioł Pański na placu św. Piotra papież tłumaczył, że “modlitwa nie oznacza nigdy uchylania się od trudów życia”, a “światło wiary nie służy pięknym duchowym wzruszeniom”.