Wiadomości: Watykan

Franciszek: aby świadczyć o Jezusie nie musimy czekać, aż będziemy doskonali

„Nasze przepowiadanie zaczyna się dzisiaj, tam gdzie żyjemy. I nie zaczyna się od próby przekonania innych, lecz od codziennego świadczenia o pięknie Miłości, która na nas spojrzała i nas podniosła” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Papież: wychowawcy powinni być twórcami wspólnoty

„Módlmy się, aby wychowawcy byli wiarygodnymi świadkami, uczącymi braterstwa zamiast konfrontacji i pomagającymi zwłaszcza najbardziej bezbronnym młodym ludziom” – mówi papież Franciszek w intencji modlitewnej na styczeń.

Franciszek na dzień chorego: każdy jest cenny i nikogo nie wolno odrzucać

„Poprzez doświadczenie słabości i choroby możemy nauczyć się podążać razem zgodnie ze stylem Boga, który jest bliskością, współczuciem i czułością” – podkreśla papież Franciszek w orędziu na 31 Światowy Dzień Chorego, który obchodzimy 11 lutego.

Franciszek spotkał się z abp. Gänsweinem. Jego książka ujawnia napięcia w Watykanie

Franciszek spotkał się w poniedziałek z osobistym sekretarzem Benedykta XVI. Nie podano szczegółów dotyczących rozmowy, ale można przypuszczać, że dotyczyła ona przyszłości abp. Georga Gänsweina po śmierci papieża seniora.

Franciszek zreorganizował wikariat Rzymu. Jakie zmiany wprowadził?

Z dniem 31 stycznia wejdzie w życie konstytucja apostolska Franciszka „In Ecclesiarum Communione” (We wspólnocie Kościołów), regulująca na nowo działalność i zadania wikariatu Rzymu, czyli diecezji papieskiej, obejmującej Wieczne Miasto i jego najbliższe okolice.

Papież: prawdziwa sprawiedliwość Boga to miłosierdzie, które zbawia

„Prawdziwa sprawiedliwość Boga to miłosierdzie, które zbawia, (…) miłość, która dzieli naszą ludzką kondycję, staje się bliska, solidarną z naszym cierpieniem, wchodząc w nasze ciemności, aby przynieść światło” – mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w święto Chrztu Pańskiego.

Franciszek ochrzcił trzynaścioro dzieci. „Pierwszą rzeczą, jakiej musicie ich nauczyć to modlitwa”

Papież udzielił w Kaplicy Sykstyńskiej sakramentu chrztu dzieciom pracowników instytucji Stolicy Apostolskiej. „Wraz z nimi świętujemy ten początek drogi. Moje zdanie kończy się w tym miejscu, ale wy będziecie pomagali im iść naprzód przez całe życie” – mówił papież.

Franciszek: Boga spotyka się w pokorze, milczeniu, adoracji

„Wszyscy jesteśmy powołani przez Jezusa, wszyscy możemy rozeznać Jego obecność, wszyscy możemy doświadczyć Jego niespodzianek” – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym Anioł Pański w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Franciszek: nie ma sensu aktywność duszpasterska, jeśli nie stawiamy Jezusa w centrum

„Nie możemy zamknąć wiary w osobistej pobożności ani uwięzić w murach kościoła, ale musimy żyć nią w nieustannej pielgrzymce ku Bogu i ku naszym braciom” – mówił Franciszek w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Trumna z ciałem Benedykta XVI spoczęła w Grotach Watykańskich

Po oficjalnych uroczystościach na placu św. Piotra trumnę z ciałem Benedykta XVI przeniesiono do Grot Watykańskich. Tam cyprysowa trumna została opieczętowana i zamknięta w dwóch kolejnych trumnach: cynkowej i drewnianej. Następnie złożono je do grobu.