Wiadomości: Watykan

Papież przygotuje list apostolski o teologii Dantego Alighieri

Franciszek przygotowuje List apostolski z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri – ujawnił kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Franciszek podejmuje w nim refleksję nad postacią włoskiego poety i nad teologicznym i moralnym bogactwem „Boskiej komedii”, której treść jest „symbolem ludzkiej kondycji”.

Franciszek: potrzeba modlitwy w intencji wsparcia ofiar handlu ludźmi

„Dzisiejsza patronka, święta Bakhita przypomina, że ofiary handlu ludźmi są bohaterami tego dnia i że wszyscy powinniśmy stanąć w ich służbie” – powiedział papież w przesłaniu z okazji 7. Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji przeciwko Handlowi Ludźmi. Tematem w tym roku są słowa: „Gospodarka bez handlu ludźmi”.

Franciszek apeluje o sprawiedliwą dystrybucję szczepionek

„Braterstwo jest prawdziwym lekarstwem na pandemię i na wiele nieszczęść, które nas dotknęły. Braterstwo i nadzieja są jak leki, których potrzebuje dzisiaj świat, na równi ze szczepionkami” – zaznaczył Franciszek podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

Papież: społeczeństwu należy pomóc w uzdrowieniu z zamachów na życie

Po odmówieniu modlitwy “Anioł Pański” papież zaapelował o ochronę życia ludzkiego na każdym jego etapie. “Społeczeństwu należy pomóc w uzdrowieniu ze wszystkich zamachów na życie” – powiedział.

Franciszek: “Jezus upodobał sobie cierpiących”. Wróciła modlitwa w oknie papieskim

Papież Franciszek pierwszy raz od grudnia odmówił “Anioł Pański” z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego wraz wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra. W niedzielnych rozważaniach podkreślił, że troska o chorych jest dla Kościoła „integralną częścią jego misji, tak jak była częścią misji Jezusa”.

Środa Popielcowa z Papieżem w Bazylice św. Piotra, a nie – jak dotąd – na Awentynie

Tegoroczną Mszę świętą w Środę Popielcową Franciszek odprawi nie na Awentynie, a w bazylice Świętego Piotra. Na zmianę tradycyjnego miejsca rozpoczęcia Wielkiego Postu przez Papieża wpłynęła epidemia.

Franciszek: Módlmy się za kobiety, które są ofiarami przemocy. Papieska intencja na luty

W lutym Papież Franciszek prosi o modlitwę w intencji kobiet, które są ofiarami przemocy. “Nie wolno ignorować i przechodzić obojętnie wobec ich krzyku” – podkreśla Franciszek.

Franciszek: Albo jesteśmy braćmi, albo niszczymy się nawzajem

“Albo “bracia” albo “wrogowie”. Obojętność jest bardzo subtelną formą wrogości. Nie trzeba aż wojny, aby narobić sobie wrogów. Wystarczy ignorować” – powiedział Papież Franciszek w nagraniu z okazji Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa. Obchodzony jest on dziś po raz pierwszy, z inicjatywy ONZ. 4 lutego to rocznica podpisania przez papieża i wielkiego imama uniwersytetu al-Azhar w Kairze “Dokumentu o ludzkim braterstwie dla światowego pokoju światowego i współistnienia”.

“Anioł Pański” znowu w papieskim oknie. Pierwszy raz od grudnia

Jak informuje portal Vatican News, w najbliższą niedzielę, 7 lutego Franciszek pojawi się w oknie Pałacu Apostolskiego, aby wspólnie z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra odmówić modlitwę “Anioł Pański”.

Franciszek otrzymał drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Włoska agencja ANSA, powołując się się na źródła watykańskie, poinformowała, że papież Franciszek otrzymał we środę drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19.