Wiadomości: Watykan

Franciszek dementuje pogłoski o chorobie i rezygnacji: to nigdy nie przyszło mi do głowy

W wywiadzie dla agencji Reuters, papież odniósł się do pogłosek o możliwej rezygnacji. „To nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę!” – stwierdził. Franciszek zdementował również pogłoski o wykryciu u niego choroby nowotworowej.

Franciszek o beatyfikowanych kapłanach: zabito ich, ponieważ nieśli ewangeliczne orędzie pokoju

Po odmówieniu niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież przypomniał o sobotniej beatyfikacji dwóch kapłanów w Argentynie. „Ci dwaj misjonarze poświęcili swoje życie przekazywaniu wiary” – mówił Franciszek.

Franciszek modlił się w Watykanie ze wspólnotą kongijską Wiecznego Miasta i Sudańczykami

Papież Franciszek modlił się dziś w bazylice watykańskiej razem ze wspólnotą kongijską Wiecznego Miasta oraz delegacją Sudańczyków. W ten sposób wyraził bliskość z mieszkańcami Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch pogrążonych w wojnie afrykańskich krajów, do których w tych dniach miał się udać w pielgrzymce pokoju i pojednania, ale musiał ją przełożyć w czasie z powodów zdrowotnych.

Franciszek: Ewangelizacja nie opiera się na „robieniu”, ale na świadectwie bratniej miłości

„Zadajmy sobie pytanie: czy jesteśmy zdolni do współpracy, czy umiemy wspólnie podejmować decyzje, szczerze szanując tych, którzy nas otaczają i uwzględniając ich punkt widzenia?” – pytał papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

W lipcu nie będzie audiencji ogólnych papieża Franciszka

Środowe audiencje ogólne, jak jest to w zwyczaju zostają w lipcu zawieszone. Zostaną wznowione w środę 3 sierpnia – poinformowała dziś Prefektura Domu Papieskiego.

Papież: osoby starsze są chlebem, który karmi nasze życie

„Pamiętajmy: dziadkowie i osoby starsze są chlebem, który karmi nasze życie, są ukrytą mądrością ludu, dlatego powinniśmy je celebrować” – mówi papież Franciszek w intencji modlitewnej na lipiec, przekazanej za pośrednictwem Światowej Sieci Modlitwy.

Franciszek do Żydów: Jesteśmy wezwani do wspólnego dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia

„Jesteśmy wezwani do wspólnego dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia i sprawiedliwości, który kocha i troszczy się o wszystkich ludzi. Możemy to uczynić, czerpiąc z duchowego dziedzictwa, które po części dzielimy” – stwierdził Franciszek w pozdrowieniu do przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych.

Papież ogłosił nowy list apostolski o liturgii. „Pozwólmy, aby strzegło nas nieustanne pragnienie Pana”

Papież Franciszek ogłosił dziś list apostolski o liturgii. Nosi on tytuł „Desiderio desideravi” i jest zachętą do ponownego odkrycia soborowego nauczania oraz do pielęgnowania w Kościele piękna liturgii, tak aby umożliwiała ona faktyczne spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji.

Franciszek: każdego dnia w moim sercu obecna jest maltretowana Ukraina

Franciszek nazwał „barbarzyńskim” atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku oraz zaapelował, aby „nie zaniedbywać pomocy dla ludności ukraińskiej”.

Franciszek wręczył paliusze nowym metropolitom. Otrzymał go abp Guzdek

W czasie mszy świętej w bazylice watykańskiej papież Franciszek poświęcił paliusze dla 44 nowych arcybiskupów metropolitów, w tym dla ordynariusza białostockiego, arcybiskupa Józefa Guzdka.