Wiadomości: Watykan

Franciszek: w Kościele nikt nie powinien być osobą zmarginalizowaną

„Nikt nie powinien być w Kościele obserwatorem albo jeszcze gorzej, osobą zmarginalizowaną. Każdy powinien czuć się czynnym członkiem jednej wielkiej rodziny” – podkreślił papież Franciszek.

Franciszek: świat jest często głuchy na głos Boga

„Słowo jest głoszone, słuchane i przeżywane w sprzyjających i niesprzyjających okolicznościach. Na wiele sposób i w różnej formie się wyraża, napotykając poważne trudności i prześladowania” – powiedział papież do Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych.

Franciszek: niech jak najszybciej skończy się okrutne cierpienie Ukrainy

Franciszek ponownie zaapelował o modlitwę w intencji Ukrainy. „Módlmy się, aby jak najszybciej skończyło się okrutne cierpienie narodu ukraińskiego” – mówił papież.

Franciszek zachęca Polaków do odważnego głoszenia Chrystusa. „Nie obawiajcie się własnych ograniczeń”

„Wobec rosnącego braku zainteresowania życiem duchowym a także braku wiary, zachęcam was do odważnego głoszenia Jezusa i dzielenia się Nim z ludźmi, którzy nie mają doświadczenia spotkania z żywym Bogiem” – powiedział papież Franciszek, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji.

Papież wskazuje warunki ewangelizowania. „Niech słowa Jezusa będą naszym punktem odniesienia”

„Pan posyła wszystkich uczniów, ale nikt nie idzie sam. Kościół apostolski cały jest misyjny i w misji odnajduje swoją jedność. Zatem trzeba iść będąc łagodnymi i dobrymi jak baranki, bez światowości, razem” – mówił papież Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej.

Papież: wiarę wypełnia się poprzez miłosierdzie

„Jezus daje nam do zrozumienia, że reguły religijne są użyteczne, są dobre, ale są tylko początkiem: aby nadać im wypełnienie, trzeba wyjść poza literę i żyć ich sensem” – powiedział papież Franciszek przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Franciszek przed Dniem Chorego: z oblicza cierpiących spogląda na nas sam Jezus

„Nie jest łatwo towarzyszyć komuś, kto cierpi. Lecz kiedy jest nam trudno, patrzmy w jego oczy, bo z tego oblicza spogląda na nas sam Jezus, który nigdy nas nie opuszcza” – powiedział Papież do przedstawicieli duszpasterstwa służby zdrowia rzymskiej diecezji.

Środa Popielcowa w Rzymie. Papież weźmie udział w głównych uroczystościach

Obchody Środy Popielcowej, 22 lutego z udziałem papieża Franciszka odbędą się tradycyjnie na rzymskim Awentynie – poinformował Urząd ds. celebracji liturgicznych papieża. Rozpoczną się w kościele św. Anzelma o godz. 16.30, po czym nastąpi procesja pokutna do bazyliki św. Sabiny.

Abp Grysa będzie delegatem papieża także na Seszelach

Franciszek mianował abp. Tomasza Grysę delegatem apostolskim na Seszelach. Duchowny jest także arcybiskupem tytularnym Rubikonu oraz nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach.

Franciszek o trzęsieniu ziemi: módlmy się, aby nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii

„Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii” – apelował papież Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej. Według najnowszych danych liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 8700 osób.