Wiadomości: Watykan

Papież wyjaśnia, dlaczego kobiety mogą pełnić posługę lektoratu i akolitatu

W liście do prefekta Kongregacji Nauki Wiary, Kardynała Luisa F. Ladarii, SJ, Ojciec Święty wyjaśnił motywy swej decyzji zezwalającej, aby kobiety mogły w Kościele katolickim pełnić na mocy mandatu swego biskupa posługę lektoratu i akolitatu. Przypomniał jednocześnie, że posług tych, wynikających z kapłaństwa powszechnego wszystkich ochrzczonych nie można mylić z kapłaństwem służebnym (hierarchicznym) przyjmowanym na mocy święceń. Zaznaczył, że „Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom”.

Jak będzie wyglądał tegoroczny obrzęd posypania głów popiołem? Watykan wydał instrukcję

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała notę określającą procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. W tym roku przypadnie ona 17 lutego.

Benedykt XVI dłużej jest emerytem, niż był papieżem

Od 11 stycznia Benedykt XVI jest dłużej emerytem, niż był papieżem. Jego pontyfikat trwał 2873 dni, zaś wczoraj minął 2874 dzień jego emerytury.

Franciszek: Bóg zwycięża zło świata uniżając się i biorąc je na siebie

„Bóg zwycięża zło świata: uniżając się i biorąc je na siebie. Jest to także sposób, w jaki możemy podnosić innych: nie osądzając, nie mówiąc im, co mają czynić, ale będąc blisko nich, dzieląc się z nimi miłością Boga” – mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Była ona transmitowana z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Papież wezwał władze i społeczeństwo USA do odpowiedzialności

„Wzywam władze państwowe i wszystkich mieszkańców do zachowania wysokiego poczucia odpowiedzialności, aby uspokoić nastroje, krzewić pojednanie narodowe i chronić wartości demokratyczne zakorzenione w społeczeństwie amerykańskim” – powiedział Ojciec Święty po modlitwie „Anioł Pański” odnosząc się do sytuacji w USA po niedawnym zablokowaniu Kongresu w Waszyngtonie.

Zmarł osobisty lekarz papieża. Chorował na koronawirusa

W wieku 78 lat zmarł osobisty lekarz papieża Franciszka. Przyczyną śmierci była infekcja koronawirusa. Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” poinformował 8 stycznia, że dr Soccorsi był leczony w klinice z powodu choroby nowotworowej i w tym czasie doszło do „komplikacji” spowodowanych wirusem COVID-19.

W przyszłym tygodniu papież Franciszek zaszczepi się przeciwko koronawirusowi

Informację o tym, że papież Franciszek zaszczepi się przeciwko koronawirusowi podała Francuska Agencja Informacyjna (AFP).

Świecki został przewodniczącym watykańskiej komisji dyscyplinarnej

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej Kurii Rzymskiej profesora Vincenzo Buonomo, Rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Franciszek: Jesteśmy wezwani do fascynacji Chrystusem

„Jesteśmy wezwani, by zawsze dać się zafascynować, pociągać, prowadzić, oświecać i nawracać przez Chrystusa” – powiedział Ojciec Święty 6 stycznia w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.

Franciszek: Musimy więcej czasu poświęcać na adorację

“Ewangelista Mateusz podkreśla, że Mędrcy, gdy dotarli do Betlejem, „ujrzeli Dziecię z Matką Jego, Maryją, pokłonili się i oddali Mu pokłon ” ( Mt 2, 11). Oddawanie czci Panu nie jest łatwe: wymaga pewnej duchowej dojrzałości, będącej punktem wyjścia na drogę wewnętrzną, czasami długą” – mówi papież Franciszek w czasie homilii w Uroczystość Objawienia Pańskiego.