Wiadomości: Watykan

Kard. Krajewski: szczepienie wyraża bliskość z cierpiącymi

Urząd Dobroczynności Apostolskiej organizuje w Wielkim Tygodniu szczepienia bezdomnych i wykluczonych przeciw Covid-19. “Osobami, które będą zaszczepione w Wielkim Tygodniu są mieszkańcy naszych noclegowni na terenie Rzymu i spoza Rzymu, ponieważ oni są najbardziej narażeni na wirusa.” – powiedział kard. Krajewski.

Benedykt XVI odprawił mszę w Niedzielę Palmową. Jest zdjęcie

Emerytowany papież Benedykt XVI odprawił w Niedzielę Palmową mszę świętą. W internecie pojawiło się zdjęcie z tej liturgii.

Franciszek: Nie przechodźmy obojętnie wobec ludzi przeżywających trudności

Nie przechodźmy obojętnie wobec ludzi przeżywających trudności – wezwał papież Franciszek w krótkim rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją na zakończenie Mszy św., jaką odprawił w Niedzielę Palmową w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Franciszek: Bóg jest z nami w każdej ranie, w każdym lęku

“Bóg jest z nami w każdej ranie, w każdym lęku: żadne zło, żaden grzech nie ma ostatniego słowa” – mówił papież Franciszek podczas Mszy św., jaką odprawił w bazylice św. Piotra w Niedzielę Palmową.

Kard. Cantalamessa: Jezus nie jest wspomnieniem z przeszłości, nie jest jedynie postacią, ale osobą.

„Jezus z Nazaretu żyje! Nie jest wspomnieniem z przeszłości, nie jest jedynie postacią, ale osobą. Żyje według Ducha, to prawda, ale ten sposób życia jest silniejszy niż życie według ciała, bo pozwala Mu żyć w nas, a nie na zewnątrz czy obok nas”. – powiedział kard. Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego.

Kolejne 1200 szczepionek z Watykanu trafi do ubogich

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka o to, by nikt nie był wyłączony z kampanii szczepień przeciwko COVID-19, Urząd Dobroczynności Apostolskiej, kierowany przez kard. Konrada Krajewskiego przeznaczył kolejną partię szczepionek Pfizer-BioNTech dla 1200 osób najuboższych i zepchniętych na margines, które z racji swej sytuacji życiowej są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

Franciszek napisał list o Dante Alighierim. „Prorok nadziei”

“W tym szczególnym momencie dziejowym, naznaczonym wieloma cieniami, sytuacjami, które upodlają ludzkość, brakiem zaufania i perspektyw na przyszłość, postać Dantego, proroka nadziei i świadka ludzkiego pragnienia szczęścia, może wciąż dać nam słowa i wzorce, które staną się impulsem do naszej wędrówki” – zachęca Franciszek w Liście apostolskim “Candor lucis aeternae” wystosowanym z okazji 700. rocznicy śmierci Dante Alighieriego.

Celebracje z papieżem w Wielkim Tygodniu. Watykan opublikował kalendarz

Watykan opublikował kalendarz celebracji z udziałem papieża w Wielkim Tygodniu. Z powodu pandemii Franciszek będzie sprawował wszystkie obrzędy przy Ołtarzu Katedry w Bazylice św. Piotra, z udziałem kardynałów, przełożonych Sekretariatu Stanu i z ograniczoną liczbą wiernych.

Droga krzyżowa z papieżem znowu na placu św. Piotra. Nie w Koloseum

Pandemia także w tym roku zmodyfikowała plan obchodów Wielkiego Tygodnia z udziałem papieża. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa odbędzie się ponownie na placu św. Piotra, a nie tradycyjnie w Koloseum.

Kolejna zakonnica na ważnym stanowisku w Watykanie

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Działu Wiara i Rozwój w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka salezjankę s. Alessandrę Smerilli, profesor ekonomii politycznej na Papieskim Wydziale Nauk Pedagogicznych Auxilium w Rzymie – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.