Wiadomości: Watykan

Papież: Jezus zaprasza nas do czynienia maksimum tego, co możliwe. Wiara tylko “z obowiązku” czyni nas smutnymi

W katechezie przed modlitwą Anioł Pański Papież Franciszek wskazał na 3 pytania, które zadaje nam dzisiejsza ewangeli, a które mogą być dla nas testem wiary. “Czy czynię coś, aby coś uzyskać od Boga? Czy przyjmuję Jego spojrzenie miłości? Jak odpowiadam na zaproszenie Jezusa do bezinteresownego daru z siebie?” – pytał Ojciec Święty.

Papież Franciszek podczas Mszy inaugurującej Synod: życzę nam dobrej wspólnej drogi!

W procesie synodalnym najważniejsze to: spotkać, słuchać i rozeznawać podkreślił papież Franciszek podczas Mszy św. inaugurującej 10 października w Watykanie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”

Franciszek: synod daje nam szansę stania się Kościołem słuchania

“Synod daje nam zatem szansę stania się Kościołem słuchania: uczynienia pauzy od naszych rytmów, zatrzymania naszych duszpasterskich niepokojów, aby stanąć i słuchać” – powiedział papież Franciszek podczas inauguracji synodu biskupów.

Biskupi spotkali się z papieżem. “Jeżeli tak miałby wyglądać dywanik, to życzę każdemu takich wezwań”

Dwudziestu polskich biskupów kończy wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie. Dziś przyjął ich na audiencji papież Franciszek. “To spotkanie nie miało nic wspólnego z atmosferą dywanika czy jakiegoś karnego spotkania. Przeciwnie, było to spotkanie ogromnie braterskie” – stwierdził bp Adrian Galbas tuż po wizycie.

Franciszek spotkał się z kanclerz Niemiec. O czym rozmawiali?

Papież przyjął na audiencji kanclerz Niemiec, Angelę Merkel, która po 16 latach ustępuje ze stanowiska szefowej rządu.

Możliwe kolejne spotkanie papieża z patriarchą Cyrylem

“Spotkanie Ojca Świętego z patriarchą Moskwy Cyrylem będzie miało miejsce, chociaż nie jest obecnie w programie podróż Franciszka do Rosji” – powiedział w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika, Corriere dela Sera przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), metropolita wołokołamski Hilarion.

Papież powołał fundację wspierającą szpitale katolickie. Placówki mają problemy finansowe

Franciszek postanowił wesprzeć finansowo szpitale prowadzone przez Kościół. Z powodu problemów finansowych niektóre placówki nie mogą kontynuować swojej misji pomocy potrzebującym.

Watykan: trybunał oczyścił z zarzutów dwóch księży. Chodzi o nadużycia w niższym seminarium

Księży uwolniono od zarzutów o rzekome wykorzystanie seksualne, do którego miało dochodzić w latach 2007-2012 w niższym seminarium w Watykanie.

“To chwila wstydu!”. Franciszek odniósł się do raportu o pedofilii we francuskim Kościele

Podczas audiencji papież odniósł się opublikowanego wczoraj we Francji raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele. “Niestety, liczby te są znaczne. Pragnę wyrazić mój ból, to jest chwila wstydu” – powiedział Franciszek.

Papież zachęca Polaków: Odmawiając różaniec zawierzajcie Najświętszej Dziewicy Królowej wasze „dziś” i „jutro”.

W czasie audiencji Papież pozdrowił dziś pielgrzymów z Polski i odniósł się do wizyty ad limina polskich biskupów w Watykanie “Niech pielgrzymowanie waszych pasterzy do grobu Apostoła Piotra przyniesie obfite ewangeliczne owoce w ich posłudze dla duchowego dobra Kościoła w Polsce” – powiedział Franciszek.