Wiadomości: Watykan

Franciszek: powołaniem Bożym jest służba

„Słuchanie, uniżenie się, służenie innym: to jest służba, to jest bycie chrześcijaninem, to jest bycie apostołem” – powiedział papież Franciszek w czasie dzisiejszej audiencji ogólnej.

Polak członkiem watykańskiej komisji przygotowawczej synodu biskupów

Watykan poinformował w środę, 15 marca o utworzeniu Komisji Przygotowawczej do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jej sekretarzem został ks. Tomasz Trafny.

Papież do Polaków: zachęcam was do wspólnego zaangażowania w nową ewangelizację waszej Ojczyzny

Do przemyślenia na nowo relacji między duchowieństwem a świeckimi oraz wspólnego zaangażowania w nową ewangelizację kraju zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. „W Kościele istnieje różnorodność posług, ale jedność misji” – powiedział.

10 lat pontyfikatu Franciszka w liczbach: 40 podróży zagranicznych, 1755 mianowanych biskupów

Franciszek mianował dotychczas 120 nowych kardynałów i 1755 biskupów, w tym 50 dla Kościoła w Polsce, odbył 40 podróży zagranicznych do 59 państw, a podczas 21 kanonizacji ogłosił 898 świętych.

Franciszek: Jezus spragniony miłości gasi nasze pragnienie miłością

„Jezus spragniony miłości gasi nasze pragnienie miłością” – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Franciszek opowiedział w jakiej sytuacji mógłby ustąpić z urzędu. „Proszę – krzyczcie na czas”

„Zmęczenie, które nie pozwala zobaczyć dobrze rzeczy, brak jasności, umiejętności oceny sytuacji, także może problem fizyczny” -to wymienił papież Franciszek jako ewentualne powody swojej rezygnacji. W najnowszym wywiadzie wspomniał także o obecnym stanie swojego zdrowia.

Jak będzie wyglądało Triduum Paschalne w Watykanie? Są szczegóły celebracji papieskich

Franciszek będzie przewodniczył liturgii Triduum Paschalnego, a w niedzielę wielkanocną udzieli uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – poinformowała Stolica Apostolska.

Franciszek do Polaków: Niech rekolekcje wielkopostne będą czasem refleksji nad jakością człowieczeństwa

Do korzystania z rekolekcji wielkopostnych i troski o ich konkretne owoce, przejawiające się zwłaszcza w gościnności dla uchodźców z Ukrainy zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Nowy skład Rady Kardynałów. To najbliżsi współpracownicy papieża

Papież Franciszek powołał nowy skład Rady Kardynałów, pomagającej mu od 2013 r. w rządzeniu Kościołem i reformie Kurii Rzymskiej. Jest w nim 4 dotychczasowych i 5 nowych członków.

Papież: nauczmy się dostrzegać światło Bożej miłości

„Przebywając z Jezusem naprawdę uczymy się rozpoznawać w Jego obliczu jaśniejące piękno miłości, która daje siebie, nawet wówczas, gdy nosi ślady krzyża” – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.