Wiadomości: Watykan

Franciszek: grozi nam przeżywanie relacji z Bogiem w sposób infantylny, sprowadzenie Go do przedmiotu na nasz użytek

„Również nam grozi niebezpieczeństwo przeżywania naszej relacji z Bogiem w sposób infantylny, sprowadzenia Go do przedmiotu na nasz użytek i spełnienie, tracąc najpiękniejszy dar, jakim jest Bóg sam” – mówił papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej.

Franciszek spotkał się z niemieckimi biskupami. Dyskutowano o drodze synodalnej

„Dwugodzinne spotkanie miało formę otwartej rozmowy, w której biskupi mogli zgłaszać swoje pytania i problemy, a papież odpowiadał na nie indywidualnie” – czytamy w komunikacie niemieckiego episkopatu po audiencji u papieża.

Franciszek: z bólem i niepokojem przyjąłem wiadomość o ataku na Ukrainę

Na zakończenie audiencji ogólnej papież powiedział, że z „bólem dowiedział się o nowym i jeszcze bardziej intensywnym ataku rakietowym na Ukrainę, który wyrządził wiele szkód”.

Franciszek: ten, kto się modli, zdaje sobie sprawę, że rezultaty są nieprzewidywalne

„Jeśli usłyszymy w sobie natarczywy głos, który chce nas odciągnąć od modlitwy, nauczmy się go demaskować jako głos kusiciela; i nie dajmy się zwieść” – mówił papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej, apelując o stawianie czoła trudnościom w życiu duchowym.

Papież do wolontariuszy: wychodzicie, aby spotykać ludzi

„Wolontariat to jedna z najpiękniejszych rzeczy, ponieważ każdy we własnej wolności wybiera kroczenie tą drogą skierowaną ku drugim z wyciągniętą dłonią, aby się troszczyć o innych” – mówił papież Franciszek do przedstawicieli Federacji Chrześcijańskich Organizacji Posługi Międzynarodowej i Wolontariatu.

Papież: wytrwałość jest odzwierciedleniem Bożej miłości

Do wytrwałości w czynieniu dobra wezwał papież Franciszek w swym rozważaniu poprzedzającym dzisiejszą modlitwę „Anioł Pański”. „Wytrwałość jest odzwierciedleniem Bożej miłości w świecie, bowiem miłość Boga jest wierna, wytrwała, nigdy się nie zmienia” – podkreślił.

Franciszek w Światowym Dniu Ubogich: zatroszczmy się o ubogich, w których obecny jest Jezus

„Poświęćmy się miłowaniu dzieci najbardziej odrzuconych, zatroszczmy się o ubogich, w których obecny jest Jezus, który dla nas stał się ubogim. Poczujmy się wezwani, aby nie spadł im nawet włos z głowy” – wezwał papież Franciszek w homilii, jaką wygłosił podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra w Światowym Dniu Ubogich.

Franciszek poświęcił rzeźbę bezdomnego. „Chcemy sprawić, aby zostali zauważeni”

Z okazji przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Ubogich papież poświęcił na placu św. Piotra rzeźbę pod tytułem „Schronienie”. Przedstawia ona naturalnych wymiarów osobę bezdomną przykrytą kocem przez nadlatującego gołębia.

Benedykt XVI spotkał się z abp. Szewczukiem. Są zdjęcia

Papież-senior Benedykt XVI przyjął 9 listopada w klasztorze Mater Ecclesiae arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego złożył raport o trudnej sytuacji humanitarnej na Ukrainie – poinformowała agencja prasowa ACI Stampa.

Franciszek zachęcił wszystkich Polaków do wdzięczności. Odniósł się do 11 listopada

W czasie audiencji ogólnej papież Franciszek zachęcił Polaków do wdzięczności wobec Boga za dar niepodległości.