Wiadomości: Watykan

Franciszek: niektórzy przypisywali mi, że proponuję życie bez wysiłku

“Niektórzy przypisywali mi rzeczy, których nie popieram: że proponuję życie bez wysiłku lub że gardzę kulturą pracy” – powiedział papież Franciszek do uczestników spotkania zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Biznesu w Argentynie.

Papież do farmaceutów szpitalnych: “Aborcja to morderstwo”

“Wiecie, że w tej sprawie mówię jasno: to morderstwo i nie wolno stać się wspólnikiem” – tak o aborcji mówił Papież Franciszek na spotkaniu z uczestnikami 42. Krajowego Kongresu Włoskiego Towarzystwa Farmacji Szpitalnej i Usług Farmaceutycznych Służby Zdrowia, który odbywa się w Rzymie.

Jan Paweł I będzie beatyfikowany. Papież zatwierdził dekret dotyczący cudu

Papież zatwierdził dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła I, a to oznacza, że zostanie on niedługo beatyfikowany.

Papież do Polaków: życie św. Jana Pawła II jest wyrazistym przykładem wolności chrześcijańskiej

Franciszek zachęcił Polaków, aby patrzyli na życie świętych, jako “przykład wolności chrześcijańskiej”.

Franciszek: Kościół jest otwarty na każdego, ponieważ Chrystus umarł i zmartwychwstał za wszystkich

“Katolicki to przymiotnik, który oznacza powszechny. Dlatego też Kościół posiada w swojej naturze, otwartość na wszystkie narody i kultury, ponieważ Chrystus umarł i zmartwychwstał za wszystkich” – mówił papież Franciszek podczas cotygodniowej audiencji generalnej.

Kard. Tagle: Dajmy się zainspirować św. Józefowi. On pomoże nam rozwinąć zdolność kochania Jezusa i Kościoła

Kard. Luis Antonio Tagle powiedział w Radiu Watykańskim, że ma ogromną cześć do Opiekuna Jezusa i stara się od niego uczyć „pozostawania w cieniu” i „umiejętności zmiany drogi” pod Bożym natchnieniem.

Papież spotkał się z Nancy Pelosi. Uważa ona aborcję za “niezbywalne prawo kobiety”

W sobotę, 9 października, Franciszek przyjął w Watykanie spikerkę Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi i jej męża Paula. Audiencja miała charakter prywatny, odbyła się w kontekście „niekończącej się debaty na temat aborcji w USA”.

Papież spotkał się z zakonnicą z Mali uwolnioną z rąk islamistów

W Watykanie, Papież Franciszek spotkał się z kolumbijską siostrą zakonną Glorią Cecilią Narváez, która w sobotę, w Mali została uwolniona z rąk islamistów. W niewoli przebywała cztery i pół roku.

Franciszek mianował nowego mistrza ceremonii papieskich. Został nim ks. Diego Giovanni Ravelli

Ks. Diego Giovanni Ravelli został nowym mistrzem papieskich ceremonii liturgicznych. Papież powierzył mu także opiekę nad chórem papieskim. Dotychczas ks. Ravelli był szefem biura Urzędu Dobroczynności Apostolskiej.

Papież otworzył Synod. “Obyśmy byli pielgrzymami zakochanymi w Ewangelii, otwartymi na niespodzianki Ducha Świętego”

Podczas Mszy św. inaugurującej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów Papież zwrócił uwagę na znaczenie spotkania, słuchania i rozeznania w procesie synodalnym.