Wiadomości: Watykan

Papież Franciszek podarował 35 respiratorów najbiedniejszym krajom

W minionych tygodniach papież Franciszek podarował różnym krajom 35 respiratorów dla chorych na COVID-19 – informuje Stolica Apostolska. Respiratory pojechały do najbiedniejszych krajów świata, które już przed epidemią nie miały dobrego systemu ochrony zdrowia.

Watykan opublikował nowe dyrektorium o katechizacji

“Katecheta ma być świadkiem wiary, a katecheza istotnym elementem ewangelizacji”. Watykan zaprezentował dzisiaj nowe Dyrektorium Ogólne o Katechizacji. Ponad trzystustronicowy dokument uaktualnia poprzednie Dyrektorium, wydane przez Stolicę Apostolską w 1997 r., i z jeszcze większą mocą wskazuje, że każdy chrześcijanin jest misjonarzem, a Kościół powinien szukać nowych sposobów przekazu wiary w obliczu wyzwań, które stawia świat cyfrowy i globalizacja kultury.

Abp Grzegorz Ryś mianowany administratorem apostolskim w Kaliszu

Metropolita Łodzki abp Grzegorz Ryś został przez papieża Franciszka dziś mianowany administratorem apostolskim sede plena w Kaliszu – powiadomiło biuro prasowe Watykanu.

Papież pisze list do Zanardiego – niepełnosprawnego sportowca w śpiączce

“Drogi Alessandro, twoja historia jest przykładem tego, jak zacząć od nowa po nagłym zatrzymaniu” – tymi słowami papież Franciszek zwrócił się w prywatnym liście do Alexa Zanardiego, który po zderzeniu z ciężarówką 19 czerwca, jakie przeszedł na swoim handbik’u nadal leży w śpiączce.

Franciszek: Król Dawid – święty i grzesznik uczy nas modlitwy

Król Dawid – święty i grzesznik uczy nas modlitwy, która obejmuje całe nasze życie i zapewnia relację z Bogiem, będącym prawdziwym towarzyszem drogi człowieka pośród tysięcy życiowych trudności – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji generalnej, transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

Papież senior wrócił do Watykanu

Kilkanaście minut temu papież senior Benedykt XVI powrócił do Watykanu – powiedział dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w krótkiej rozmowie z dziennikarzami akredytowanymi w Watykanie.

Franciszek nie planuje do końca tego roku żadnych podróży zagranicznych

Miał lecieć do Indonezji, Iraku, Czarnogóry, Sudanu, na Cypr i na Maltę – ale nie poleci nigdzie. Wstrzymanie planowanych wstępnie na ten rok podróży papieża Franciszka oznajmił dziennikarzom dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Franciszek: w przeciwnościach i zagrożeniach powierzajmy się Bogu

Do powierzania się Bogu i Jego łasce w chwilach przeciwności i zagrożenia zachęcił Ojciec Święty wiernych w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański. Następnie odmówił ze zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie modlitwę maryjną i udzielił im błogosławieństwa apostolskiego.

“Pomocy migrantów” będzie wezwaniem w Litanii Loretańskiej do Matki Bożej

“Matko miłosierdzia”, “Matko nadziei” i “Pomocy migrantów” – prefekt kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów napisał dziś oficjalną prośbę do wszystkich Episkopatów świata, aby taki wezwania dołączyli do Litanii Loretańskiej.

Zakonnica zamordowana w rytuale satanistycznym zostanie błogosławioną

Papież Franciszek pozwolił ogłosić dekrety, dzięki którym Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych. Wśród nich jest siostra zakonna z Lombardii, która została zabita przez przez trzy młode dziewczyny w rytuale satanistycznym.