Papież do Polaków: podczas wakacji nie zapominajcie o Bogu i dziełach miłosierdzia
„Bądźcie konkretnymi świadkami Ewangelii dla tych, którzy cierpią z powodu biedy i wojny na Ukrainie” – zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
„Bądźcie konkretnymi świadkami Ewangelii dla tych, którzy cierpią z powodu biedy i wojny na Ukrainie” – zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
„Głównym celem tej inicjatywy jest zachęcanie do humanitarnych gestów, które mogą przyczynić się do rozwiązania obecnej tragicznej sytuacji i znalezienia dróg do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
W lipcu nie odbędą się papieskie audiencje. Zostaną one wznowione po wakacyjnej przerwie, tj. 9 sierpnia.
„W tym miejscu bólu i cierpienia kolejny raz dane mi było doświadczyć ludzkiej i duchowej bliskości” – podkreśla papież w liście do pracowników kliniki Gemelli. Franciszek podziękował im za troskę i opiekę, jaką otoczyli go w czasie ostatniej hospitalizacji.
„Nie należy się bać niezrozumienia i krytyki, utraty prestiżu i korzyści gospodarczych, żeby pozostać wiernym Ewangelii, lecz zmarnowania życia w pogoni za błahostkami, które nie wypełniają życia sensem” – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
Zrobił to w specjalnym wideoprzesłaniu opublikowanym na 40 dni przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. „Lekarz mi powiedział, że mogę jechać, więc będę z wami” – zapewnił młodych Franciszek.
Papież przyznał, że wciąż odczuwa skutki narkozy, której poddano go z powodu operacji jamy brzusznej. Podczas spotkania z przedstawicielami Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO) nie odczytał przygotowanego tekstu.
„Wszelki egoizm rodzi się z braku modlitwy” – stwierdził papież Franciszek.
„To właśnie Eucharystia daje nam życie. Ona jest odpowiedzią Boga na najgłębszy głód ludzkiego serca, na głód prawdziwego życia” – mówił papież do organizatorów krajowego Kongresu Eucharystycznego w Stanach Zjednoczonych.
„Wzruszające jest odkrycie, że w ostatnich dniach swego życia, myśliciel tak genialny jak Blaise Pascal, nie widział przynaglenia większego, niż włożenie swych sił w dzieła miłosierdzia” – pisze papież i przytacza słowa filozofa: „Jedynym przedmiotem Pisma świętego jest miłość”.