Wiadomości: Watykan

Papież do Polaków: podczas wakacji nie zapominajcie o Bogu i dziełach miłosierdzia

„Bądźcie konkretnymi świadkami Ewangelii dla tych, którzy cierpią z powodu biedy i wojny na Ukrainie” – zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Papieski wysłannik pojedzie do Moskwy. Celem wizyty jest zachęta do „humanitarnych gestów”

„Głównym celem tej inicjatywy jest zachęcanie do humanitarnych gestów, które mogą przyczynić się do rozwiązania obecnej tragicznej sytuacji i znalezienia dróg do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W lipcu nie odbędą się papieskie audiencje

W lipcu nie odbędą się papieskie audiencje. Zostaną one wznowione po wakacyjnej przerwie, tj. 9 sierpnia.

Papież dziękuje pracownikom szpitala. „Doświadczyłem ludzkiej bliskości”

„W tym miejscu bólu i cierpienia kolejny raz dane mi było doświadczyć ludzkiej i duchowej bliskości” – podkreśla papież w liście do pracowników kliniki Gemelli. Franciszek podziękował im za troskę i opiekę, jaką otoczyli go w czasie ostatniej hospitalizacji.

Franciszek: lękajmy się zmarnowania życia

„Nie należy się bać niezrozumienia i krytyki, utraty prestiżu i korzyści gospodarczych, żeby pozostać wiernym Ewangelii, lecz zmarnowania życia w pogoni za błahostkami, które nie wypełniają życia sensem” – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Papież potwierdził swój udział w ŚDM 2023

Zrobił to w specjalnym wideoprzesłaniu opublikowanym na 40 dni przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. „Lekarz mi powiedział, że mogę jechać, więc będę z wami” – zapewnił młodych Franciszek.

Franciszek nie odczytał przemówienia, bo nadal odczuwa skutki narkozy. „Oddech nie jest dobry”

Papież przyznał, że wciąż odczuwa skutki narkozy, której poddano go z powodu operacji jamy brzusznej. Podczas spotkania z przedstawicielami Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO) nie odczytał przygotowanego tekstu.

Franciszek: modlitwa jest tlenem duszy, kto się nie modli, staje się swoim własnym Bogiem

„Wszelki egoizm rodzi się z braku modlitwy” – stwierdził papież Franciszek.

Franciszek: Eucharystia to coś więcej niż symbol

„To właśnie Eucharystia daje nam życie. Ona jest odpowiedzią Boga na najgłębszy głód ludzkiego serca, na głód prawdziwego życia” – mówił papież do organizatorów krajowego Kongresu Eucharystycznego w Stanach Zjednoczonych.

„Wielkość i nędza człowieka”. Franciszek napisał list z okazji 400. rocznicy urodzin Blaise`a Pascala

„Wzruszające jest odkrycie, że w ostatnich dniach swego życia, myśliciel tak genialny jak Blaise Pascal, nie widział przynaglenia większego, niż włożenie swych sił w dzieła miłosierdzia” – pisze papież i przytacza słowa filozofa: „Jedynym przedmiotem Pisma świętego jest miłość”.