Wiadomości: Watykan

Watykan potwierdził dwie podróże Franciszka. Jako pierwszy papież odwiedzi Mongolię

Watykan oficjalnie i ostatecznie potwierdził, że Franciszek na początku sierpnia weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Portugalii. Ponadto na przełomie sierpnia i września odbędzie podróż apostolską do Mongolii.

Franciszek: jeśli wychodzisz z mszy świętej taki sam, jak wszedłeś, to coś nie działa

„Czy widzę, jak uczestnictwo w mszy przemienia moje życie?” – do takiej refleksji zachęca w lipcu Franciszek.

Franciszek o spaleniu Koranu: jestem oburzony i zniesmaczony takimi działaniami

„Każda księga uważana przez jej autorów za świętą musi być szanowana ze względu na szacunek dla jej wyznawców” – powiedział papież w wywiadzie dla dziennika „Al Ittihad”, w którym odniósł się do niedawnego spalenia Koranu w Sztokholmie.

Argentyńczyk nowym prefektem Dykasterii Nauki Wiary. To bliski współpracownik papieża

Franciszek powołał abp. Victora Manuela Fernándeza, dotychczas arcybiskupa La Platy w Argentynie, na urząd prefekta Dykasterii Nauki Wiary – przekazało w sobotę biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Franciszek: Każdy z nas otrzymał dar proroctwa, by wskazywać Boga innym

„Prorokiem jest każdy z nas: wraz z chrztem wszyscy otrzymaliśmy bowiem dar i misję proroctwa” – powiedział papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.

Franciszek: pokój nie rodzi się jedynie z braku wojny, lecz wyrasta z ludzkiego serca

„To, co stoi na drodze do pokoju, to w ostatecznym rachunku zły korzeń, który nosimy w sobie (…) Z tego powodu Jezus powiedział nam, że lekarstwem jest nawrócenie serc” – stwierdził papież w przemówieniu do delegacji Patriarchatu Ekumenicznego.

Papież: naśladujmy moc, szczodrość i pokorę świętych Piotra i Pawła

„To Bóg umacnia nas swoją łaską, jednoczy nas swoją miłością i przebacza nam swoim miłosierdziem. I to właśnie z tego prawdziwego człowieczeństwa Duch Święty kształtuje Kościół” – mówił papież w rozważaniu przed dzisiejszą modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie.

Franciszek: trzeba nieść Pana Jezusa wszędzie, z pokorą i radością

„To piękne, jeśli stajemy się Kościołem wychodzącym, który nie znajduje radości w rzeczach tego świata, lecz w głoszeniu Ewangelii światu, aby zasiać w sercach ludzi pytanie o Boga” – powiedział papież podczas Mszy św. w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła w Watykanie.

Papież wręczy paliusze nowym metropolitom. Wśród nich będzie abp Galbas

Już dziś, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 32 nowym metropolitom. Wśród nich będzie Polak abp Adrian Galbas, nowy metropolita katowicki.

Kard. Parolin nie widzi możliwości szybkiego osiągnięcia pokoju na Ukrainie

„Rosja zasygnalizowała, że zawsze jest gotowa do negocjacji, nawet bez warunków wstępnych, ale wycofanie się z Donbasu jest nie do pomyślenia. To z kolei było warunkiem dla Ukrainy” – powiedział watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.