Wiadomości: Watykan

Papież spotka się z duchowieństwem Rzymu. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce prawie 5 lat temu

Pierwsze od niemal pięciu lat spotkanie papieża z duchowieństwem diecezji rzymskiej zaplanowano na 13 stycznia 2024 roku. Będzie miało ono związek z obchodami 1700-lecia papieskiej katedry – bazyliki św. Jana na Lateranie.

6 tys. dzieci przyjechało do Watykanu! Spotkały się z papieżem

„Zawsze jestem szczęśliwy, gdy was spotykam, bo uczycie mnie za każdym razem czegoś nowego” – powiedział papież dzieciom. Dziś po południu Franciszek przyjął w Auli Pawła VI w Watykanie grupę około 6 tyś. dzieci z całego świata.

Papież do rabinów: martwi mnie antysemityzm, stanowczo go potępiam

Franciszek jest zaniepokojony szerzeniem się w świecie antysemityzmu. Wyraził to w przemówieniu, które wręczył podczas audiencji dla 30-osobowej delegacji Konferencji Rabinów Europejskich.

Franciszek powiedział, że nie czuje się dobrze. Watykan uspokaja: „papież ma drobne przeziębienie”

„Zdarza się, że nie czuję się dobrze i dlatego wolę nie czytać przemówienia, ale je wam rozdać” – powiedział papież podczas poniedziałkowej audiencji dla delegacji Konferencji Europejskich Rabinów.

Watykan zaprzecza, jakoby Franciszek zamierzał zmienić zasady konklawe

Podane przez niektóre katolickie media Stanów Zjednoczonych wiadomości, jakoby Franciszek zamierzał zmienić zasady konklawe, „nie mają podstaw” – zapewniło biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Franciszek: Dwulicowość serca zagraża autentyczności naszego świadectwa

Dystans między mówieniem a czynieniem oznacza dwulicowość życia, gdy głosi się jedno, ale potem według tego się nie żyje. „Jest to zagrożenie, wobec którego trzeba być czujnym” – mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.

“Kościół synodalny w misji”. Sprawozdanie podsumowujące pierwszą sesję synodu o synodalności

“Sprawozdanie podsumowujące nie powiela ani nie powtarza wszystkich treści Instrumentum laboris, ale ponownie podejmuje te, które uznano za priorytetowe. Nie jest to w żaden sposób dokument końcowy, ale narzędzie w służbie rozeznania, które będzie musiało być kontynuowane”

Papież Franciszek jeszcze w tym roku uda się do Dubaju

Stolica Apostolska potwierdziła, że w dniach 1-3 grudnia 2023 Ojciec Święty uda się do Dubaju na obrady COP-28.

Papież: Bóg szuka ludzi pokornych, którzy pokładają nadzieję w Nim

„Prośmy Boga o współczujące spojrzenie i pokorne serce… ponieważ właśnie na drodze współczucia i pokory, Pan daje nam swoje życie, które zwycięża śmierć” – powiedział papież podczas Mszy św. w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI, a także zmarłych w ciągu minionego roku kardynałów i biskupów.

Franciszek: święci są przyjaciółmi, którym możemy zaufać

Przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Wszystkich Świętych, papież podkreślił, że „świętość jest darem i drogą”.